jedna z książek wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Pedagogicznego

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego z myślą o dzieciach, które znalazły schronienie przed wojną w Polsce wydało dziesięć książeczek w języku ukraińskim.

Działająca na terenie Ukrainy organizacja „Osvitoria”, zajmująca się edukacją, na swojej stronie internetowej zebrała w formie e-booków kilkadziesiąt książek dla dzieci, bezpłatnie udostępnionych przez kilku wydawców ukraińskich. Inicjatorzy akcji podkreślają: „Podczas gdy Ukraina dzielnie odpiera ataki armii rosyjskiej, najbardziej cierpią dzieci. Jeśli jesteś w schronach lub podczas ewakuacji, psychologowie radzą, by dzieciom czytać książki. Książki uspokajają, usypiają i zmniejszają niepokój”.

Inicjatywę rozszerzyło Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego. „Wybraliśmy propozycje bajek i czytanek, które były możliwe do wydrukowania i w naszej drukarni i przygotowaliśmy dziesięć tytułów, adresowanych do dzieci w różnym wieku, które już trafiły w ich ręce” – mówi Dariusz Pohl, Redaktor Naczelny wydawnictwa. Wśród książek, które trafiły do podopiecznych naszego Uniwersytetu oraz do innych punktów na terenie Małopolski znalazły się między innymi „Greta – historia wieloryba”, „Iwanna i kąpiel”, „Ellie – tęskniący za domem szczeniak”, czy „Czarodziejka Lili”.