prof. dr hab. Piotr Borek na spotkaniu z Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą, II Wicewojewodą Małopolskim Ryszardem Pagaczem i dr hab. Moniką Stankiewicz-Kopeć, prof. AIK
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki/Jan Lorek

„Rozszerzamy naszą pomoc dla studentów z Ukrainy. W najbliższym okresie zamierzamy uruchomić kursy językowe, które pozwolą zainteresowanym na przygotowanie do rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Staramy się też poszerzać krąg osób, które obejmujemy opieką” – powiedział Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek na spotkaniu z Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą i II Wicewojewodą Małopolskim Ryszardem Pagaczem, które dziś odbyło się w Krakowie.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie od pierwszego dnia wojny, spowodowanej napadem Rosji na Ukrainę, rozpoczął organizowanie pomocy dla studentów pochodzących z Ukrainy, ich rodzin, a także innych osób, które zostały zmuszone do ucieczki z terenów objętych walkami. Na apel Rektora odpowiedzieli pracownicy i studenci, organizując liczne zbiórki i podejmując rozmaite inicjatywy pomocowe. Najważniejsze było udostępnienie miejsc do zamieszkania w Akademickim Centrum Hotelowym, z których stale korzysta około 130 osób, mogących liczyć na bardzo dobre warunki zakwaterowania i wyżywienia. „Potrzeby są jednak znacznie większe, dlatego podjąłem decyzję o przeznaczeniu na cele zakwaterowania uchodźców wojennych kolejnych pomieszczeń w budynku przy ul. Jęczmiennej. Mam nadzieję, że we współpracy z Wojewodą uda się także zagospodarować i wykorzystać pomieszczenia przy ul. Rydla. Wymagają one oczywiście nakładów, ale mogą w nich schronienie znaleźć kolejne osoby. Staramy się poszerzać tę pomoc, uwzględniając również przyszłość młodych osób, które zostały zmuszone do przerwania nauki” – mówi prof. dr hab. Piotr Borek.

uczestnicy spotkania
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki/Jan Lorek

Z myślą o nich w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie trwają intensywne prace, mające na celu umożliwienia młodzieży z Ukrainy podjęcie studiów na naszej uczelni. O tych działaniach Wojewodę Małopolskiego powiadomił Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP: „Przygotowujemy intensywne kursy językowe, których ukończenie umożliwi ich absolwentom rozpoczęcie studiów na naszej uczelni. Opracowaliśmy wstępne zasady rekrutacji, a we współpracy z dyrektorami instytutów podejmujemy działania, które pozwolą Ukrainkom i Ukraińcom rozpocząć starania o przyjęcie na każdy z oferowanych przez nas kierunków”.

Podczas rozmowy z Wojewodą Małopolskim przedstawiono podjęte działania, potrzeby z nich wynikające oraz omówiono możliwe obszary dalszej współpracy. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przekazał na ręce Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka podziękowania dla całej wspólnoty Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za zaangażowanie i pomoc dla ofiar wojny i zaapelował o dalszą w nich wytrwałość.