Przekazujemy list, który do Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr. hab. Piotra Borka skierowała Rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu prof. dr hab. Walentyna Bodak.

Drodzy Państwo, Drodzy Partnerzy, Przyjaciele!
Cały świat jest przerażony straszną tragedią, spowodowaną wojenną inwazją Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022. Od czasów II wojny światowej nie spotkał się świat z tak okrutną zbrodnią przeciwko ludzkości. Rosja ostro zaatakowała nasz kraj, eskalacja konfliktu zbrojnego poszerza się na coraz większą skalę, nabiera druzgocących konsekwencji dla praw człowieka milionów ludzi. Zbrodnicza armia rosyjska niszczy ukraińskie lotniska, jednostki wojskowe, obiekty strategiczne, cywilną infrastrukturę. Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilnych ludzi, rozstrzeliwują karetki pogotowia i przedszkola, zabijają dzieci.

Drodzy Partnerzy, Przyjaciele!
Wiemy jak bardzo nas wspieracie, jak jesteście codziennie razem z nami. Dziękujemy Wam za wspólnotę myśli i solidarność w tak trudnym dla Ukrainy czasie. Mocno wierzymy, że razem nie dopuścimy tego, aby ta podstępna i niesprawiedliwa wojna przekreśliła nasze wspólne osiągnięcia, nad którymi pracowaliśmy przez lata i dziesięciolecia w imię edukacji, nauki i kultury, w imię wspólnej przyszłości naszej i naszych dzieci.

Ukraińscy obrońcy walczą profesjonalnie i zaciekle, walczą o nasz kraj, nasze miasta i wioski, nasze rodziny, nasze dzieci. Walczą o całą Europę. Ich odwagę podziwia świat.

Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie i pomoc dla Zbrojnych Sił Ukrainy i Obrony Terytorialnej, dla naszych żołnierzy i cywilnych obrońców kraju, którzy mężnie stoją na linii ognia odbijając ataki wroga. Prosimy o przekazanie naszego apelu innym polskim uczelniom oraz Waszym partnerom zagranicznym. Liczymy na konsolidację Waszych dobrych myśli i dobrych czynów.

prof. dr hab. Walentyna Bodak

list z Ukrainy (skan)