Publikujemy oświadczenie Przewodniczącego Rady Uczelni Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr. hab. Dariusza Rotta.

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Uczelni
Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej i medialnej, często mylnymi informacjami, pragnę poinformować o stanie faktycznym:

1. Rada Uczelni ma wynikający z Ustawy i Statutu Uczelni obowiązek wskazania kandydata/kandydatów na rektora, co zostało zrealizowane. Rada Uczelni na swoim posiedzeniu 11 marca 2024 r. po długiej dyskusji z kandydatami na kandydatów na Rektora UKEN, po zapoznaniu się z opiniami Senatu oraz opiniami przedstawicieli organizacji związkowych, którzy aktywnie uczestniczyli w rozmowach z kandydatami na kandydatów na rektora, i konsultowaniu wątpliwości formalno-prawnych z radcą prawnym Uczelni, z należytą starannością przeprowadziła tajne głosowania, w wyniku których tylko jeden z kandydatów uzyskał bezwzględną większość głosów (4 za, 2 przeciw). Wynik drugiego głosowania (3 za, 3 przeciw) (brak większości). Zgodnie ze swoimi kompetencjami Rada Uczelni wskazała w swojej uchwale kandydata na rektora UKEN, który uzyskał wymaganą większość głosów. Drugi z kandydatów, nie uzyskując wymaganej większości, nie mógł zostać wskazany. Głosowania przebiegały w niezależny i nieskrępowany sposób, w pełni gwarantujący ich tajność. W przypadku zapowiadanych protestów wyborczych czy skarg wszelkie wątpliwości prawne będą rozpatrywane przez uprawnione do tego podmioty.
  2. W obowiązujących przepisach prawa nie znajdują potwierdzenia pojawiające się stwierdzenia: że Rada Uczelni musi obradować w pełnym składzie, a jej przewodniczący w przypadku remisu w głosowaniu ma głos decydujący. Kworum w przypadku Rady UKEN to co najmniej 4 na 7 osób. Warunek ten został spełniony – 6 osób obecnych. Regulamin, na podstawie którego działa RU, nie wskazuje na możliwość decydowania przewodniczącego w przypadku remisowego wyniku głosowania. Przewodniczący, działając w ten sposób, przekroczyłby swoje uprawnienia. Przewodniczący, prowadząc obrady, ani nikt z członków Rady w żadnym momencie obrad i w żaden sposób, nie próbował wpłynąć na wyniki głosowań.
  3. Rada Uczelni jest organem kolegialnym i w pełni niezależnym, w tym od Rektora, Senatu, organizacji związkowych czy innych grup pracowniczych działających w Uczelni. Próby przypisywania Radzie Uczelni i jej członkom rzekomych intencji do blokowania demokratycznego procesu wyborczego, jakiejkolwiek stronniczości albo ulegania wpływom lub naciskom zewnętrznym czy wewnętrznym nie są zgodne ze stanem faktycznym.

Kraków, 14 marca 2024 roku

prof. dr hab. Dariusz Rott