grafika reklamująca V Dni Prawa i Psychologii
źródło: ELSA Kraków

4–6 marca 2024 roku w Krakowie odbywają się V Dni Prawa i Psychologii, których organizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Kraków. W ramach wydarzenia można uczestniczyć w prelekcjach i warsztatach, podczas których prezentowane są związki psychiatrii i psychologii sądowej oraz prawa, w tym w odniesieniu do planowania i przeprowadzania czynności procesowych.

4 marca 2024 roku warsztaty ze studentami krakowskich uczelni, w tym Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadził dr hab. Czesław Kłak, prof. UKEN – kierownik Katedry Prawa Karnego, Kryminologii i Postępowania Karnego oraz Dyrektor Ośrodka Kryminalistyki i Nauk Sądowych UKEN, a także prokurator Prokuratury Krajowej i Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej. W ramach zajęć dr hab. Czesław Kłak, prof. UKEN przedstawił związki kryminologii i procesu karnego z psychologią, psychiatrią i seksuologią sądową, w kontekście procesu wykrywania sprawcy przestępstwa, a także – w ramach studium przypadku – zaprezentował proces budowania wersji śledczych, typowania sprawców przestępstw, ich identyfikowania w oparciu o sposób działania (modus operandi), a także zasady budowania profilu psychologicznego sprawcy w odniesieniu do wybranych przestępstw. Dr hab. Czesław Kłak, prof. UKEN odpowiadał także na liczne pytania studentów, których interesowały między innymi psychologiczne determinanty popełniania przestępstw, motywy sprawców, a także ich cechy psychologiczne.