budynek uniwersytecki
fot. Marcelina Woźnicka

Zbliża się do końca proces wyborczy na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W ostatnich dniach poznaliśmy zgłoszenia nazwisk kandydatów na kandydatów na rektora uczelni. Zarówno wśród elektorów, jak i senatorów największe poparcie uzyskał urzędujący rektor prof. dr hab. Piotr Borek, otrzymując 21 głosów senatorów oraz 60 głosów elektorów. Nazwisko nowego rektora poznamy 21 marca 2024 roku.

4 marca 2024 roku Senat Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie powołał Przewodniczącego Kolegium Elektorów w wyborach rektora UKEN na kadencję trwającą od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2028 roku. Został nim prof. dr hab. Roman Kochnowski.

W trakcie posiedzenia senatorowie zgłaszali kandydatów na kandydatów na rektora UKEN. W wyniku przeprowadzonego głosowania najwięcej głosów otrzymał urzędujący rektor prof. dr hab. Piotr Borek (21 głosów), zdecydowanie wyprzedzając dr. hab. Piotra Trojańskiego, prof. UKEN (6 głosów) i dr. hab. Andrzeja Kuropatnickiego, prof. UKEN (4 głosy). Po jednym głosie otrzymali: dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN i dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN.

Wcześniej, 26 lutego 2024 roku, podczas zebrania elektorów także największe poparcie uzyskał prof. dr hab. Piotr Borek (60 głosów), który otrzymał więcej głosów niż pozostali zgłoszeni kandydaci  łącznie. W głosowaniu elektorów kolejne miejsca pod względem ilości głosów otrzymali: dr hab. Piotr Trojański, prof. UKEN (39 głosów), prof. dr hab. Tomasz Szemberg (2 głosy), dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN (2 głosy), dr hab. Jacek Chmieliński, prof. UKEN (1 głos), dr hab. Grzegorz Formicki, prof. UKEN (1 głos), dr hab. Agnieszka Łukaszewska, prof. UKEN (1 głos), dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN (1 głos) i dr hab. Ireneusz Świtała, prof. UKEN (1 głos).

Lista kandydatów zostanie zaopiniowana przez Senat 11 marca 2024 roku. Również 11 marca, po posiedzeniu Senatu, zbierze się Rada Uczelni, która po rozmowie z kandydatami na kandydatów na rektora, zaopiniowanymi przez Senat, wskaże kandydatów na rektora.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, 13 marca 2024 roku odbędzie się ogólnouczelniana debata wyborcza kandydatów na rektora. Debata rozpocznie się o godzinie 9.00 w Audytorium. Wyboru Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie dokona Kolegium Elektorów w głosowaniu zaplanowanym na 21 marca 2024 roku (godzina 10.00, Aula Główna).