złożenie kwiatów pod tablicą Zesłańców Sybiru przy placu o. Adama Studzińskiego z asystą wojskową
fot. Natalia Czesak

10 lutego 2024 roku w siedzibie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UKEN w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS, współorganizowana przez Wojewodę Małopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Krakowski Oddział Związku Sybiraków.

Po mszy świętej oraz złożeniu kwiatów pod tablicą Zesłańców Sybiru przy placu o. Adama Studzińskiego z asystą wojskową, udano się do Fortu „Skotniki”, gdzie odśpiewano hymn Sybiraków, odczytano listy kierowane do uczestników uroczystości od wicepremiera RP Władysława Kosiniaka-Kamysza i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień. Uczestnicy obchodów wzięli udział w projekcji filmu „Śladami polskich Sybiraków. Ekspedycja Masindi 2022 r.”.

uczestnicy obchodów we wnętrzach fortu
fot. Hubert Chudzio

Całość dopełniło otwarcie kolejnej części wystawy „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej – Iran”, przygotowanej w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, który realizowany jest przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (priorytetowy obszar badawczy: Przymusowe migracje i zbrodnie przeciwko ludzkości. Pamięć i postpamięć w procesie edukacji).

dr Mariusz Solarz zostaje odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków
fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)

dr Alicja Śmigielska tuż przed odznaczeniem Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków
fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)

Podczas uroczystości dr Anna Hejczyk-Gołąb, dr Mariusz Solarz i dr Alicja Śmigielska (pracownicy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) zostali odznaczeni Złotymi Odznakami za Zasługi dla Związku Sybiraków.