Gości oficjalne powitali Konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Lenka Pivková, Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Milan Novotný, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN, Dyrektor Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi dr hab. Agnieszka Greń, prof. UKEN oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych dr hab. Norbert G. Pikuła, prof. UKEN

24 tycznia 2024 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie obył się finał VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Słowackiej. Organizatorem konkursu był Instytut Biologii i Nauk o Ziemi we współpracy z Instytutem Zarządzania i Spraw Społecznych, Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Instytutem Słowackim w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 47 uczniów z 19 szkół ponadpodstawowych. Uczestników konkursu przywitali: Konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Lenka Pivková, Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Milan Novotný, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN, Dyrektor Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi dr hab. Agnieszka Greń, prof. UKEN oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych dr hab. Norbert G. Pikuła, prof. UKEN. Wykład okolicznościowy dla uczniów i nauczycieli poświęcony atrakcjom geoturystycznym Słowacji wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Bąk.

Laureatami konkursu zostali: Paweł Targosz reprezentujący Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej (pierwsze miejsce), Jan Biel reprezentujący Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach (drugie miejsce) oraz Maksymilian Rosiek reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące. im. Władysława Orkana w Limanowej.

uczestnicy konkursu w ławach uniwersyteckich

laureaci konkursu

Laureaci otrzymali nagrody w postaci indeksów na studia na kierunki: geografia, ekoturystyka lub turystyka i rekreacja oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Instytut Słowacki w Warszawie. Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo w konkursie, a laureatom gratulujemy.

Szczególne podziękowania należą się organizatorom dr Annie Chrobak-Žuffovej, dr Joannie Fidelus-Orzechowskiej, dr. hab. Tomaszowi Bryndalowi, prof. UKEN oraz dr hab. Joannie Zawiejskiej, prof. UKEN z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi oraz dr Matyldzie Siwek i dr. hab. Mariuszowi Szubertowi, prof. UKEN z Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych.