Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek i dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN z delegacją z Zatora

11 grudnia 2023 roku Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek spotkał się z delegacją partnerskiej gminy Zator, którą reprezentowali burmistrz Zatora Mariusz Makuch oraz Zastępca Kierownika Działu Rozwoju, Oświaty i Zdrowia Tomasz Wieliczko.

Rozmowa dotyczyła efektów trzyletniej formalnej współpracy pomiędzy Uniwersytetem a gminą Zator. Jej pokłosiem jest wydanie dwóch tomów edycji źródłowych serii „Książnica Zatorska”, nad którą opiekę merytoryczną sprawuje Centrum Badań Regionalistycznych UKEN, organizacja trzech obozów naukowych dla studentów z Instytutu Historii i Archiwistyki w Zatorze oraz w węgierskiej miejscowości Berekfurdo (gmina partnerska Zatora), gdzie realizowany jest projekt „Zator Opowiedziany”. Na przestrzeni ostatnich lat powstało również kilka prac magisterskich poświęconych dziejom ziemi zatorskiej, przygotowanych przez studentów kierunków historia oraz turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe.

W ostatnich tygodniach gmina Zator korzystała z konsultacji pracowników naukowych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przy projektowaniu murali historycznych, opowiadających dzieje miasta i regionu. Zostaną one wykorzystane do realizacji cyklu zajęć edukacyjnych odbywających się w ramach projektu „Zator i zatorzanie w dziejach narodu polskiego”.