Prof. Artur Chmielewski podczas wykładu

Konstruktor sond kosmicznych, kierownik misji międzyplanetarnych i pracownik centrum NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie – prof. Artur B. Chmielewski gościł 8 grudnia 2023 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Profesor Artur B. Chmielewski pracował nad 15 misjami NASA, których celem było między innymi zbadanie Słońca, Marsa, Jowisza i Saturna. Za swoje osiągnięcia naukowe i organizacyjne wielokrotnie był nagradzany. Znajduje jednak również czas na kontakt z młodzieżą. Stara się zarażać zainteresowaniem nauką licealistów oraz studentów. Z radością przyjął więc zaproszenie, jakie skierowała do niego Szkoła Doktorska UKEN, proponując wygłoszenie wykładu dla doktorantów oraz naukowców z naszej uczelni. Zorganizowanie przyjazdu eksperta z NASA było możliwe w ramach programu NAWA-STER Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich.

Prof. Chmielewski wygłosił wykład „Dokąd leci NASA w następnych 25 latach i dlaczego?”. Po spotkaniu, w którym wzięli udział doktoranci, pracownicy i studenci UKEN, profesor podpisywał książki, w tym wydaną niedawno z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”.

Prof. Artur Chmielewski podczas wykładu

Prof. Artur Chmielewski podpisuje swoją książkę

Szkoła Doktorska UKEN nie poprzestaje na tym wykładzie i już dziś zaprasza na spotkanie 25 stycznia 2024 roku, którego gościem będzie fizyk, artysta, kompozytor – prof. dr. hab. Andrzej Dragan.

Wykłady realizowany jest jako jeden z cyklu mini-kursów dla doktorantów i naukowców w ramach programu NAWA STER – Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich („Internationalization for Training and Research Excellence”, nr BPI/STE/2021/1/00015/U/00001).

tekst: Wykłady realizowany jest jako jeden z cyklu mini-kursów dla doktorantów i naukowców w ramach programu NAWA STER – Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich („Internationalization for Training and Research Excellence”, nr BPI/STE/2021/1/00015/U/00001, logo NAWA i STER