uczestnicy uroczystości wręczenia tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Tomášowi Kozíkowi
fot. Marcelina Woźnicka

6 grudnia 2023 roku odbyła się uroczystość wręczenia tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Tomášowi Kozíkowi, specjalizującemu się w dydaktyce nauczania przedmiotów technicznych, związanemu naukowo z uniwersytetami w Nitrze i w Trnavie. Wręczenia dyplomu dokonał Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek.

20 marca 2023 roku Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nadał prof. Tomášowi Kozíkowi tytuł Doktora Honoris Causa za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, działalność organizacyjną oraz za bliską współpracę z krakowską uczelnią. Poważne problemy zdrowotne profesora uniemożliwiły mu przybycie do Krakowa i osobiste odebranie dyplomu.

Spotkanie 6 grudnia 2023 roku rozpoczął dr hab. Henryk Noga, profesor, dyrektor Instytutu Nauk Technicznych i zarazem promotor przewodu, który wspominał trwającą ponad 25 lat współpracę z profesorem Kozíkiem: „Profesor wielokrotnie wizytował Instytut Nauk Technicznych. Wykazywał niezwykłą aktywność w zakresie dydaktyki technicznej i informatycznej, z której wszyscy korzystaliśmy. Jest ważnym autorytetem i wywierał wpływ na grono osób, które miały z nim kontakt”.

Uroczystego wręczenia dyplomu na ręce współpracownic prof. Kozíka – prof. Jany Depešovej, dyrektor Katedry Techniki i Informacyjnych Technologii Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze oraz prof. Viery Tomkovej dokonał Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. Piotr Borek, który odczytał treść uchwały Senatu. „To pierwszy przypadek, by tytuł Doktora Honoris Causa trafił w ręce przedstawiciela dydaktyki techniki. Dziękuję prof. Kozíkowi za dotychczasową współpracę z Instytutem Nauk Technicznych i z Uniwersytetem. Liczę na dalsze wspólne działania. Cieszę się, że profesor jako Doktor Honoris Causa wszedł w skład naszej społeczności”.

fot. Marcelina Woźnicka

Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek przekazuje dyplom prof. Janie Depešovej
fot. Marcelina Woźnicka

W uroczystości wzięli udział Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN, dr hab. Wojciech Bąk, prof. UKEN, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki Fizyczne oraz pracownicy Instytutu Nauk Technicznych.

laudacja (plik pdf, rozmiar 300 KB)
dyplom (plik pdf, rozmiar 97 KB)
prezentacja (plik pdf, rozmiar 10,79 KB )