logo Polskiej Akademii Nauk

24 listopada 2023 roku zakończyły się wybory do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. W ich wyniku pięciu naukowców z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zasiądzie w komitetach w kadencji 2024–2027.

Wybory członków komitetów naukowych zgodnie z regulaminem przyjętym przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk 26 września zostały przeprowadzone do 71 Komitetów Naukowych PAN. Proces wyborczy rozpoczął się 18 października 2023 roku poprzez Elektroniczny System Wyborczy PAN (ESWPAN), a uprawnionych do głosowania było ponad 35 tysięcy samodzielnych pracowników naukowych.

Komitety naukowe PAN stanowią reprezentację krajowych mikro-środowisk naukowych, które wyłaniane są w demokratycznych wyborach. Zrzeszają specjalistki i specjalistów z różnych obszarów nauki, wspomagając wzajemną wymianę intelektualną i współpracę.

Wśród wybranych członków komitetów znaleźli się pracownicy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Prof. dr hab. Maciej Eder (Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Języka Polskiego PAN) wszedł w skład Komitetu Językoznawstwa PAN. Prof. dr hab. Mariusz Wołos (Instytut Historii i Archiwistyki) został wybrany do Komitetu Nauk Historycznych PAN. Dr hab. Danuta Piróg, prof. UKEN (Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji) została wybrana do Komitetu Nauk Geograficznych PAN, prof. dr hab. Paweł Próchniak (Instytut Filologii Polskiej) do Komitetu Nauk o Literaturze PAN, a dr hab. Sławomir Kurek, prof. UKEN (Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji) do Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Kadencje komitetów rozpoczną się w 2024 roku i potrwają do 2027.