program Legii Akademickiej (baner reklamowy)

Rusza rekrutacja ochotników do szkolenia wojskowego studentów w ramach Szkoły Legii Akademickiej w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zachęcamy do składania wniosków.

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych. Program realizowany jest w ramach szkolenia oraz dwóch modułów – podoficerskiego i oficerskiego.

Warunkiem przystąpienia do kursu podoficerskiego realizowanego na uczelni jest posiadanie statusu żołnierza rezerwy. Można go uzyskać odbywając dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (wystarczy w wymiarze do 28 dni), szkolenie podstawowe w Wojskach Obrony Terytorialnej, uczestnicząc w projekcie „Trenuj jak żołnierz”, będąc absolwentem Oddziału Przygotowania Wojskowego czy na przykład wcześniej odbywając służbę przygotowawczą. Wnioski o powołanie na szkolenie podstawowe należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji, które udzieli również szczegółowych informacji na ten temat.

Studenci, którzy mają status żołnierza rezerwy (niezależnie od rodzaju służby wojskowej jaką odbyli) mogą przystąpić do szkolenia podoficerskiego, które obejmie 2 etapy: zajęcia teoretyczne na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (w semestrze letnim) oraz szkolenie praktyczne w ośrodku szkolenia lub jednostce wojskowej (w czasie przerwy wakacyjnej). W module podoficerskim mogą wziąć udział również absolwenci studiów wyższych, którzy szkolenie podstawowe w ramach Legii Akademickiej odbyli w ciągu ostatnich 3 lat.

Wniosek (plik docx, rozmiar 16 KB) o odbycie kursu podoficerskiego w ramach Szkoły Legii Akademickiej można przesyłać w formie podpisanego skanu na adres legia.akademicka@up.krakow.pl lub składać w sekretariacie Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki (ul. Ingardena 4, pokój 203N).

Studenci i absolwenci posiadający stopnie podoficerskie mogą odbyć kurs oficerski: zainteresowani wnioski składają do Szefów Wojskowego Centrum Rekrutacji.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu (legia.akademicka@up.krakow.pl).