Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Andrzej Kuropatnicki, prof. UKEN przy mównicy
fot. Natalia Wrzeszcz

23–24 listopada 2023 roku w murach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyła się XX Jesienna Szkoła Dydaktyków Literatury i Języka Polskiego „Podmiotowość ucznia i nauczyciela polonisty – idee a rzeczywistość”.

Przedmiotem refleksji tegorocznej edycji organizatorzy wydarzenia uczynili kwestię podmiotowości w szkole, a także w uniwersyteckim kształceniu nauczycieli języka polskiego. Za cel postawili namysł nad: ideą podmiotowości w dawnych i współczesnych badaniach z zakresu dydaktyki literatury i języka polskiego; kierunkami, koncepcjami, filozofią i uwarunkowaniami kształcenia uczniów w ramach lekcji języka polskiego oraz w kształceniu nauczycieli polonistów; poszukiwaniem przestrzeni dialogu w edukacji szkolnej oraz w kształceniu nauczycieli języka polskiego (między przymusem i wolnością); ideą podmiotowości a różnymi koncepcjami kształcenia językowego we współczesnej szkole; projektowaniem sytuacji odbioru tekstów kultury; realizacją idei podmiotowości w podręcznikach do języka polskiego oraz w ich obudowie dydaktycznej; indywidualnością, sprawczością, twórczością na lekcjach języka polskiego; podmiotowością ucznia i nauczyciela wobec współczesnych uwarunkowań prawnych i obowiązującego systemu egzaminacyjnego; podmiotowością ucznia i nauczyciela polonisty w czasach postępującej cyfryzacji.

prof. dr hab. Zenon Uryga przy mównicy
fot. Natalia Wrzeszcz

Obrady zainaugurowali Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Andrzej Kuropatnicki, prof. UKEN oraz Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. Piotr Kołodziej, prof. UKEN. Podczas obrad plenarnych 23 listopada 2023 roku uczestnicy konferencji mogli wysłuchać między innymi wykładów: prof. dr hab. Barbary Myrdzik („Problem z problemem podmiotowości we współczesnej edukacji szkolnej”, prof. dr hab. Grażyny Tomaszewskiej („Ile zostaje? Podmiotowość ucznia i nauczyciela w świetle wymogów maturalnych od 2023 roku”), prof. dr hab. Anny Janus-Sitarz („Szkolne wypalenie. O relacji nauczyciel – uczeń w badaniach i najnowszej literaturze dla młodego odbiorcy”), dr. hab. Piotra Kołodzieja, prof. UKEN („Między przymusem a wolnością”).

przy mównicy prof. dr hab. Zenon Uryga, na pierwszym planie uczestnicy konferencjifot. Natalia Wrzeszcz

Organizatorem wydarzenia była Katedra Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.