dr hab. Katarzyna Dormus, prof. UKEN z mikrofonem w dłoni
fot. Marcelina Woźnicka

„Dziękuję organizatorom, że połączyli organizację Zjazdu Historyków Wychowania z rocznicą 250. rocznicy powstania patrona naszego Uniwersytetu – Komisji Edukacji Narodowej. Życzę Państwu, by obrady służyły namysłowi nad etosem związanym z wychowaniem i edukacją oraz by efekty mogły być wykorzystane w szerszym zakresie” – powiedział podczas otwarcia obrad II Zjazdu Historyków Wychowania 6 listopada 2023 roku Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek. Przez dwa dni ponad 60 naukowców z całej Polski będzie obradowało nad osiągnięciami polskiej edukacji w kontekście przemian cywilizacyjnych.

I Zjazd Historyków Wychowania odbył się przed czteroma laty w Poznaniu. „Cieszę się, że nasze zaproszenie przyjęli naukowcy z całej Polski i gościmy dziś przedstawicieli kilkunastu ośrodków akademickich, z którymi będziemy dyskutowali o polskiej edukacji” – powiedziała dr hab. Katarzyna Dormus, prof. UKEN, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.

Uczestników Zjazdu powitał Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Piotr Borek: „Witam Państwa w progach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Do tej nazwy dochodziliśmy przez kilkanaście lat, stając się uniwersytetem klasycznym. Pedagogika wciąż pozostaje naszą perłą w koronie jako najliczniej reprezentowana dyscyplina badawcza kształcącą około 2 tysięcy studentów. Nowa nazwa podkreśla naszą renomę – przekroczyliśmy poziom 20 tysięcy studentów i pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu w Małopolsce”.

Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Piotr Borek z mikrofonem, na pierwszym planie - uczestnicy zjazdu

jeden z prelegentów

uczestnicy zjazdu
fot. Marcelina Woźnicka

II Zjazd Historyków Wychowania w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej „Osiągnięcia polskiej edukacji w kontekście europejskich przemian cywilizacyjnych” rozpoczął się 5 listopada i potrwa do 7 listopada 2023 roku.

szczegółowy program obrad (plik pdf, rozmiar 492 KB)