Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UKEN z mikrofonem w dłoniach
fot. Marcelina Woźnicka

23 października 2023 roku w budynku Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na os. Stalowym 17 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Słuchaczy przywitali Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UKEN, Dziekan Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Katarzyna Białożyt-Wielonek oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych dr Krzysztof Chaczko. W liście okolicznościowym wystosowanym specjalnie na tę okazję Jego Magnificencja prof. dr hab. Piotr Borek życzył całej społeczności akademickiej UTW owocnej i inspirującej współpracy, a także wielu sukcesów w trakcie trwania roku akademickiego.

Zastępca Dyrektora Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych dr Krzysztof Chaczko z mikrofonem w dłoni, na pierwszym planie słuchacze UTW
fot. Marcelina Woźnicka

Dziekan Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Katarzyna Białożyt-Wielonek oraz słuchacze UTW w uniwersyteckich ławach
fot. Marcelina Woźnicka

Podczas spotkania zostały wręczone indeksy oraz miało miejsce uroczyste ślubowanie. Następnie wykład inauguracyjny „Wspieranie sprawności językowo-komunikacyjnej osób w wieku senioralnym” wygłosiła prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska. W swoim wystąpieniu profesor podkreśliła rolę różnych form aktywności w wieku senioralnym, poprzez które możliwym staje się stymulowanie mózgu, wskazała na czynniki warunkujące neurogenezę oraz omówiła metody stymulacji kompetencji językowo-komunikacyjnych w okresie starości. Poprzez zaangażowanie w aktywność edukacyjną możliwe jest nie tylko zdobywanie nowej wiedzy, ale także utrzymanie relacji interpersonalnych, zaspokojenie potrzeb wyższego rzędu, co bezpośrednio wpływa na odczuwaną jakość życia w wieku senioralnym.

Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UKEN wręcza indeks jednej ze słuchaczek UTW
fot. Marcelina Woźnicka

W nowym roku akademickim w murach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie aktywność edukacyjną podjęło 35 seniorów. Zajęcia UTW od roku 2022 odbywają się na os. Stalowym 17, przyjmując formę wykładów, warsztatów, spotkań z kołami naukowymi oraz seminariów.