uczestnicy spotkania przy stole konferencyjnym
fot. Marcelina Woźnicka

„Cieszę się, że doceniliście Państwo potencjał Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, bo podpisywane dziś porozumienie stanowi wyraz zaufania i wierzę, że z naszym doświadczeniem, wykładowcami i studentami możemy pomóc w wielu inicjatywach promujących i dokumentujących dziedzictwo Wielkich Jezior Mazurskich” – mówił Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN podczas uroczystego podpisania porozumienia o współpracy ze Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

25 października 2023 roku Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odwiedzili samorządowcy z Mazur zrzeszeni w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. „Od kilku lat prowadzimy wspólne działania, których celem jest między innymi tworzenie projektów o szerszym niż gminny zasięg. Są to inicjatywy z różnych obszarów, w tym dotyczące dziedzictwa, turystyki i historii regionu” – mówił Piotr Jakubowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia, a zarazem Burmistrz Mikołajek.

sygnatariusze porozumienia przy stole konferencyjnym

uczestnicy spotkania przy stole konferencyjnym
fot. Marcelina Woźnicka

Dr Michał Niezabitowski, pod którego opieką studenci naszego Uniwersytetu już od dwóch lat prowadzą działania dokumentacyjne i notacje na terenie Mazur podkreślał znaczenie momentu podpisania umowy: „Za matecznik naszego uniwersytetu uchodzi południe Polski, ale wierzę, że wraz ze zmianą nazwy uczelni i jej wypłynięciem na szersze wody, także nasza obecność na północy Polski będzie wyraźniejsza”. W podpisaniu umowy wzięła również udział dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UKEN, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN.

uczestnicy spotkania pozują do wspólnego zdjęcia w Auli Głównej Uniwersytetu
fot. Marcelina Woźnicka

Zawarte porozumienie zakłada wspólną organizację wydarzeń naukowych, muzealnych i wystaw, organizację zajęć, warsztatów i szkoleń, a także opracowanie i publikację wydawnictw historyczno-naukowych. W skład Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 wchodzi 14 gmin i trzy powiaty z terenu Mazur. Stowarzyszenie istnieje od 2015 roku.