Uścisk dłoni Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UKEN
fot. Marcelina Woźnicka

24 października 2024 roku Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek powołał w skład Rady Programowej Fundacji Sztuki Trójmorza Monikę Dudek, Dyrektor Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Powołanie przekazał Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju, a zarazem Przewodniczący Rady – dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN.

Misją Fundacji Sztuki Trójmorza jest promocja kultury i sztuki krajów regionu Europy Środkowej jako spoiwa budującego wspólnotę i przyjazne relacje pomiędzy poszczególnymi obywatelami, instytucjami i społeczeństwami oraz aktywizacja i promowanie dziedzictwa i kapitału kulturowego tej części kontynentu w ramach Unii Europejskiej. Partnerzy skupieni w projekcie przygotowują koncepcję szerokiej, symultanicznej prezentacji sztuki tego regionu w Krakowie.

Spotkanie było poświęcone współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Muzeum także na innych polach. Omówiono między innymi perspektywę kooperacji obu instytucji w aplikowaniu o fundusze, współdziałania na rzecz rewitalizacji bazy lokalowej Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz opracowania z udziałem specjalistów z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nowych form udostępniania bogatych zbiorów etnograficznych Muzeum.