władze rektorskie, na pierwszym planie sztandar Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
fot. Marcelina Woźnicka

Po raz 78. Społeczność Akademicka Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej zainaugurowała rok akademicki. W rok 2023/2024 uczelnia weszła pod nową nazwą: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uroczystości inauguracyjne 16 października 2023 roku rozpoczęły się od mszy świętej w intencji studentów i pracowników uczelni w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dalsza część odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu.

Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Przemówienie inauguracyjne wygłosił Rektor prof. dr hab. Piotr Borek, który nawiązując do zmiany nazwy mówił: „Za każdym razem ewolucja nazwy odzwierciedlała rozwój, znaczenie i rosnące aspiracje naszej Wspólnoty. […] Przez lata wspólnie przebyliśmy długą drogę – od uczelni pedagogicznej do klasycznego uniwersytetu, na którym jest reprezentowanych dziś ponad dwadzieścia dyscyplin naukowych”. Rektor mówił miedzy innymi o planach uczelni dotyczących poszerzenia oferty edukacyjnej o kierunki medyczne oraz związane z naukami o zdrowiu, a także z inwestycjami infrastrukturalnymi. „Inaugurując nowy rok akademicki życzę Państwu – naszym Pracownikom, Doktorantom, Studentom oraz Przyjaciołom z wielu instytucji i organizacji, z którymi współpracujemy, by był to czas dobrych i odważnych decyzji, prowadzących do realizacji Państwa planów oraz zamierzeń. Niech ten rok akademicki przyniesie Państwu wiele powodów do satysfakcji. Niech będzie to czas rozwoju zarówno każdego z nas w wymiarze indywidualnym, jak i dalszego wzmacniania naszej Uczelni – Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie” – mówił Rektor.

władze rektorskie, na pierwszym planie zaproszeni goście

zaproszeni goście

Czas spełniania ambicji

Doradca Prezydenta RP Piotr Serafin odczytał list skierowany do uczestników inauguracji roku akademickiego 2023/2024 przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. „Przed uczelniami stoi ważne zadanie – uczyć zarówno otwartości na świat jak i miłości ojczyzny, zachęcać do odpowiedniego skupienia na własnej działalności zawodowej, ale też aktywnej postawy obywatelskiej” – napisał Prezydent RP, podkreślając, że nauka znajduje dziś przełożenie na wszystkie dziedziny życia. Przypominając łacińską maksymę Per aspera ad astra, Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w nowym roku akademickim sukcesy będą przeważały nad cierpieniami.

Doradca Prezydenta RP Piotr Serafin przy mównicy, na pierwszym planie zaproszeni gośce
fot. Marcelina Woźnicka

List do Społeczności Akademickiej wystosował również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, pisząc: „Początek roku akademickiego to wyjątkowa chwila w życiu całej społeczności akademickiej. To czas wdrażania w życie nowo nakreślonych planów oraz podjęcia wysiłku związanego z rozpoczęciem kolejnego etapu nauki. […] Szanowni Państwo, życzę, by inaugurowany dziś nowy rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie był czasem spełniania ambicji, badawczych pasji oraz wykorzystania szans, które niesie nam przyszłość – z korzyścią dla dobra wspólnego. Vivat Academia! Vivant Professores!”. Pozostałe listy gratulacyjne, które wpłynęły do uczelni, przedstawił dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju.

Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN

Odznaczenia

W trakcie inauguracji Doradca Prezydenta RP Piotr Serafin w asyście wicewojewody Ryszarda Pagacza wręczył zasłużonym pracownikom uczelni Medale za Długoletnią Służbę. Wręczone zostały także Medale Komisji Edukacji Narodowej, a dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki oraz Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

mgr Małgorzata Winkowska podczas dekoracji
fot. Marcelina Woźnicka

Odznaczeni Medalami za Długoletnią Służbę  władzami rektorskimi, doradcą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotrem Serafinem oraz I Wicewojewodą Małopolskim Ryszardem Pagaczem
fot. Marcelina Woźnicka

sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki gratuluje wyróżnionym Medalami Komisji Edukacji Narodowej

Immatrykulacja studentów

Najważniejszym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów, którzy po złożeniu ślubowania zostali symbolicznie przyjęci do grona Społeczności Akademickiej przez Rektora Uniwersytetu. Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN skierował do studentów następujące słowa: „Jesteście członkami naszej społeczności. Jesteśmy z tego dumni i cieszymy się. Zachęcam Was do dobrego wykorzystania tego czasu na naukę, ale także do pracy w samorządzie studenckim, w kołach naukowych, w organizacjach studenckich”.

studenci tuż przed uroczystą immatrykulacją

immatrykulacja studentów
fot. Marcelina Woźnicka

Podczas inauguracji wręczono także tytuł najlepszego studenta roku 2022/2023, który otrzymała obecna studentka czwartego roku psychologii Gabriela Kania. Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UKEN, prezentując sylwetkę zwyciężczyni, podkreślała sukcesy naukowe, w tym publikacje w wysoko punktowanych czasopismach, udział w międzynarodowych konferencjach i projektach badawczych, a także przewodniczenie aktywnemu Studenckiemu Kołu Naukowemu „Control”, działającemu w Instytucie Psychologii. W imieniu studentów głos zabrała Przewodnicząca Samorządu Studentów Kinga Tyrka, gratulując wszystkim studentom pierwszego roku.

Gabriela Kania z pamiątkowym czekiem w dłoniach
fot. Marcelina Woźnicka

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Gaudeamus igitur. Rok akademicki 2023/2024 został oficjalnie rozpoczęty.

galeria zdjęć
fotorelacja z uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na stronie internetowej Miasta „Magiczny Kraków”
relacja z rozpoczęcia nowego roku akademickiego na stronie internetowej TVP3 Kraków

Listy gratulacyjne