250 lat Komisji Edukacji Narodowej (logo)

Szanowni Państwo,
jesteśmy w trakcie obchodów 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wspominamy decyzję o jej powołaniu i problemy, z jakimi się zmierzyła. Z powierzonych sobie zadań Komisja wyszła zwycięsko – reformując polskie szkolnictwo, wprowadzając nowy model oraz nowoczesny program kształcenia. Jej osiągnięcia przez kolejne dziesięciolecia były odniesieniem dla wszystkich, którym na sercu leżało dobro polskiej edukacji i Polski. Jej dziedzictwo to także wezwanie do patrzenia w przyszłość, do budowania silnego i wykształconego społeczeństwa.

Nasz Uniwersytet noszący patronat Komisji Edukacji Narodowej spełnia tę rolę już od blisko 80 lat. W tym okresie wykształciliśmy kilka pokoleń znakomitych nauczycieli i pedagogów i mieliśmy znaczący wpływ na reformowanie systemu oświaty, na programy kształcenia, na wiele obszarów polskiej edukacji.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę podziękować wszystkim pracownikom oświaty, dydaktykom, nauczycielom, wychowawcom za Państwa zaangażowanie i oddanie. Życzę Państwu pomyślności i satysfakcji z prowadzonych działań oraz sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

prof. dr hab. Piotr Borek
Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie