Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek i dr hab. Jan Ryś, prof. UKEN
fot. Marcelina Woźnicka

Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek otworzył dziś wystawę „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Ekspozycję będzie można oglądać w budynku głównym uczelni do końca października 2023 roku.

Otwarcie wystawy „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Komisja Edukacji Narodowej 1773–1794” rozpoczęło obchody 250. rocznicy powstania Komisji organizowane przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. „Jest naszym przywilejem, że możemy obchodzić jubileusz powstania Komisji, która jest naszym patronem. Jest to dla nas szczególne zobowiązanie, by jej osiągnięcia przypominać. Dziękuję serdecznie wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej powstania i zachęcam całą naszą społeczność do jej zwiedzenia” – mówił Rektor Uniwersytetu.

Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek, dr hab. Jan Ryś, prof. UKEN i Kierownik Działu Promocji Adam Gliksman

oglądający ekspozycję
fot. Marcelina Woźnicka

„Wystawa ma charakter ponadczasowy i opowiada o najważniejszych osiągnięciach Komisji – o jej wpływie na kształcenie nauczycieli, na edukację kobiet, na budowę systemu edukacji w Polsce. Dzięki temu jest ona aktualna i wierzę, że przy okazji kolejnych jubileuszy – uzupełniania o kolejne tablice – nadal będzie służyć popularyzacji wiedzy na temat Komisji – powiedział dr hab. Jan Ryś, prof. UKEN, członek Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu.

ekspozycja
fot. Marcelina Woźnicka

Dziś wieczorem w Uniwersytecie, również w ramach obchodów, odbędzie się koncert znakomitego wirtuoza Józefa Skrzeka, natomiast 16 października 2023 roku nastąpi oficjalna inauguracja roku akademickiego 2023/2024.