lauracji konkursu na tle logotypów
fot. Marcelina Woźnicka

12 września 2023 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w Konkursie „Mieszkańcy Kresów I Rzeczypospolitej” zorganizowanym przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Konkurs upamiętnia przypadające na rok 2023 rocznice ważnych wydarzeń historycznych: 350. rocznicę bitwy pod Chocimiem oraz 365. rocznicę ugody hadziackiej.

Nagrody i wyróżnienia w Konkursie odebrał zdobywca pierwszego miejsca Maks Grząba (I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie) oraz wyróżnieni Nikodem Szydłowski (Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie), Olivier Patorski (I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie) i Hanna Karpowicz (IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie).

Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju wręcza nagrodę laureatowi konkursu

Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju wręcza nagrodę laureatowi konkursu

Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju wręcza nagrodę lauratowi konkursu
fot. Marcelina Woźnicka

Dyplomy oraz Indeksy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uprawniające do podjęcia studiów na kierunku geopolityka wręczyli dr hab. Robert Stawarz, prof. UP, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Agata Suszczyńska z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Krakowie: Małopolski Wicekurator Halina Cimer oraz Barbara Włodarczyk, Olena Postojnyk i Vitalina Petrowa z Fundacji Jedność, Piotr Wilczyński z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, członkowie Komisji Konkursowej: Witold Wilczyński, Przemysław Łukasik i Mateusz Kamionka. Spotkanie poprowadziła Sekretarz Komisji Konkursowej Monika Noviello.

laureaci i zaproszeni goście w Sali Senackiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
fot. Marcelina Woźnicka

zdjęcie grupowe, laureaci i zaproszeni goście
fot. Marcelina Woźnicka

Patronat honorowy nad konkursem objęli prof. dr hab. Piotr Borek, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty. Patronat medialny zapewniły redakcje „Dziennika Kijowskiego” i „Przeglądu Geopolitycznego”.