budynek Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowiefot. Marcelina Woźnicka

30 sierpnia 2023 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, która nadaje Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nową nazwę: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

„Cieszę się z decyzji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję parlamentarzystom, ale też władzom wydziałów i instytutów oraz kierownictwu administracji za wsparcie i dyskusje merytoryczne nad propozycją zmiany nazwy uczelni, która w większym stopniu pokazuje rzeczywisty zakres działania naszego Uniwersytetu i jego klasyczny charakter” – mówi Rektor prof. dr hab. Piotr Borek.

Przypomnijmy, że 24 kwietnia br. Senat Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wyraził wolę zmiany nazwy uczelni, która obowiązywała od 2008 roku. Rozważano wówczas dwie propozycje: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pierwsza z nich zyskała większe poparcie senatorów. W następstwie tej uchwały Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki z wnioskiem w tej sprawie. Zmiana nazwy była przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Ostatecznie Sejm 28 lipca br. przyjął ustawę wprowadzającą nową nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Senat RP procedował nad ustawą, wprowadzającą także inne zmiany w prawie oświatowym 30 sierpnia i do zapisów dotyczących zmiany nazwy uczelni nie wniósł poprawek. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 30 sierpnia 2023 roku.

„Pedagogika nadal będzie w centrum naszych badań i będzie realizowana w misji uczelni, ale pamiętając o tradycji, nie możemy zapominać, że dziś aż 21 dyscyplin jest obecnych na naszym uniwersytecie i w nich z powodzeniem prowadzimy działania badawcze” – dodaje Rektor prof. dr hab. Piotr Borek.

Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nowa nazwa będzie obowiązywała od 1 października 2023 roku. W sięgającej 1946 roku historii uczelni to kolejna zmiana nazwy uczelni – poprzednie miały miejsce w latach: 1954, 1973, 1999 i 2008.