Uczestnicy panelu „Kanon narodowy – kanon regionalny – kanon środkowoeuropejski”
źródło: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

16–17 czerwca 2023 roku w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Europa Środkowa, wspólnota wartości – wspólnota interesów”.

W konferencji uczestniczył Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek, który był również członkiem komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji. Prof. dr hab. Piotr Borek wziął udział w panelu „Kanon narodowy – kanon regionalny – kanon środkowoeuropejski”.

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać dwóch referatów wygłoszonych przez pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr. hab. Konrada Meusa („Europa Środkowa w kręgu kultury klasycznej”) oraz prof. dr. hab. Tomasza Łukasza Srokę („Żydzi – Izrael – Europa Środkowa”). Dr hab. Grzegorz Nieć, prof. UP poprowadził natomiast dwa panele dyskusyjne.

dr. hab. Konrad Meus podczas wykładu „Europa Środkowa w kręgu kultury klasycznej”

uczestnicy konferencji
źródło: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

Celem konferencji była pogłębiona refleksja historyczna i politologiczna w kontekście obecnej sytuacji politycznej oraz próba odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście w przypadku Europy Środkowej zachodzi sprzeczność między wartościami a interesami.