uroczyste otwarcie konferencji przez Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP

Druga edycja Konferencji Uczniów szkół średnich „Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy 2023” już za nami. 25 maja 2023 roku Instytut Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie gościł prawie 200 uczniów i nauczycieli z kilkunastu liceów ogólnokształcących południowej Polski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Robert Stawarz, prof. UP, a organizatorami konferencji byli dr Jakub Oliwa oraz dr Barbara Dyba z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi. Podczas inauguracji głos zabrali goście honorowi: dr hab. Robert Stawarz, prof. UP, dr hab. Grzegorz Formicki, prof. UP oraz dr hab. Andrzej Kornaś, prof. UP. W czasie sesji plenarnej wykład inauguracyjny wygłosiła Dyrektor Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi dr hab. Agnieszka Greń, prof. UP.

Młodzi pasjonaci nauk przyrodniczych mieli okazję podzielić się swoimi zainteresowaniami w trakcie czterech sesji referatowych oraz sesji posterowej. Ciekawa i zróżnicowana tematyka, bardzo wysoki poziom przygotowanych wystąpień oraz merytoryczna dyskusja po raz kolejny pokazały wielki potencjał naukowy młodego pokolenia – obecnych licealistów, przyszłych studentów i naukowców, których zaangażowanie, innowacyjne pomysły i energia, będą kreować przyszłość Polskiej Nauki. Inicjatywy takie jak Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy stanowią nie tylko doskonałe miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń, lecz również kształtują relacje, dobre wzorce i postawy, co wpisuje się w wieloletnią tradycję kształcenia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uczestnicy zapoznali się również z zapleczem naukowo-dydaktycznym Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi oraz ofertą kierunków studiów realizowanych w jednostce.

dr Jakub Oliwa podczas prelekcji

uczestnicy II Konferencji Uczniów szkół średnich „Uniwersytecki Inkubator Przyrodniczy 2023” w Auli A1

Komitet Naukowy Konferencji, w skład którego weszli: dr hab. Agnieszka Greń, prof. UP, dr Grzegorz Rut, dr Iwona Stawoska, dr Bartłomiej Zyśk, dr Barbara Kreczmer, dr Zofia Goc i dr Katarzyna Gawrońska, przyznał wyróżnienia dla najlepszych wystąpień i plakatów. Trafiły one do: Amelii Lis, Gabrieli Wesołowskiej, Bartłomieja Kraczka, Dominika Kozienia, Pauliny Kudzi oraz Julii Baniak.

wręczenie wyróżnień dla najlepszych wystąpień i plakatów

Wyrazy uznania należą się opiekunom naukowym – nauczycielom szkół średnich, którzy przygotowali swoich uczniów do uczestnictwa w wydarzeniu i sami wzięli aktywny udział w konferencji. Mamy nadzieję, że kolejne inicjatywny organizowane w ramach Uniwersyteckiego Inkubatora Przyrodniczego będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej i akademickiej.