Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UP i Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych dr hab. Henryk Noga, prof. UP podczas otwarcia serii prelekcji

Mikołaj Kopernik to bez wątpienia ważna postać w historii naszej cywilizacji. Jego teoria heliocentryczna nie tylko zmieniła nasze wyobrażenie dotyczące budowy i rozmiarów Wszechświata, ale przede wszystkim wyznaczyła nowe standardy, którymi kieruje się współczesna nauka.

Mikołaj Kopernik przeciwstawia utrwalonym światopoglądom starożytnych filozofów siłę argumentów wynikających z doświadczenia, obserwacji i precyzyjnych obliczeń matematycznych. Za sprawą Mikołaja Kopernika Ziemia przestaje być wyróżnionym centrum Wszechświata i staje się jednym z wielu ciał niebieskich, podlegających jednakowym prawom mechaniki. W ciągu ostatnich 500 lat astronomia przyniosła wiele ciekawych odkryć, wśród których zasada kopernikańska stawowi fundament współczesnej kosmologii.

20 lutego 2023 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zainaugurowano obchody Roku Kopernika i zorganizowano uroczystą sesję naukową. Sesję otworzyła Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UP. W czasie sesji astronomowie z Obserwatorium UP mgr Bartłomiej Zakrzewski i dr Waldemar Ogłoza, przybliżyli słuchaczom treść działa „O obrotach sfer niebieskich” i jego astronomiczne konsekwencje. W drugiej części sesji Justyn Jędraszewski z Collegium Maius UJ omówił bariery, które musiała pokonać myśl Kopernika i konsekwencje rewolucji kopernikańskiej dla astronomii, filozofii, religii i medycyny. Ostatnim prelegentem był dr inż. Witold Warcholik (Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji UP), który zaprezentował słuchaczom Kraków jako miasto o wielkim potencjale rozwoju astroturystyki.

dr Waldemar Ogłoza podczas prelekcji

publiczność

Owocem sesji zorganizowanej przez Instytut Nauk Technicznych było nie tylko podkreślenie znaczenia postaci Mikołaja Kopernika dla współczesnej nauki i popularyzacja wiedzy o jego teorii, ale także nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskami naukowców, przewodników i muzealników w celu promowania Krakowa jako miejsca rozwoju nauki.