Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UP otwiera wystawę
fot. Natalia Czesak

9 lutego 2023 roku w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP uroczyście otworzono wystawę „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej”.

Ekspozycję stworzono w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, realizowanej przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Na wystawie przygotowanej pod kierownictwem dr. hab. Huberta Chudzio, prof. UP pokazano uciążliwą codzienność polskich zesłańców: morderczy trud, głód, wyczerpującą pracę, mróz, wszechobecny strach przed sowiecką władzą, choroby i śmierć.

dr. hab. Hubert Chudzio, prof. UP
fot. Natalia Czesak

goście podczas oglądania nowej ekspozycji
fot. Natalia Czesak

W tym samym czasie odbyła się również uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji polskich obywateli w głąb ZSRR, która miała miejsce 10 lutego 1940 roku.

Zachęcamy do pójścia na wystawę.

galeria zdjęć
TVP3 Kraków „Kronika”: relacja z otwarcia wystawy „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej”