prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski wręcza nagrodę Cecylii Malik
fot. Robert Piaskowski

Pierwszymi laureatkami Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej, obok Cecylii Malik, zostały Grażyna Fijałkowska, Elżbieta Penderecka, Agata Teutsch, które z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego otrzymały statuetki za „postawę, zaangażowanie i dokonania, które miały znaczący wpływ na otoczenie”.

Cecylia Malik jest artystką wizualną, performerką, malarką, aktywistką, ekolożką. Należy do najbardziej znanych artystek współczesnych, mieszkających i tworzących w Krakowie – ze względu na oryginalne i niezwykle skuteczne łączenie sztuki i aktywizmu. Jest inicjatorką lub autorką głośnych projektów artystycznych o dużym wydźwięku społecznym, między innymi Modraszek Kolektyw (2011), Warkocze Białki (2013), Chciwość Miasta (2014), Matki Polki na Wyrębie (od 2017), Siostry Rzeki (od 2017). Otrzymała ważne nagrody i wyróżnienia, w tym prestiżową Nagrodę im. Katarzyny Kobro za rok 2018 miedzy innymi „za śmiałe wychodzenie poza obszar sztuki w stronę aktywizmu oddanego potrzebom wszystkich istot żywych”.

Cecylia Malik podczas akcji Warkocze Białki przed ratuszem w Krakowie
fot. Mieszko Stanisławski

Cecylia Malik w rzece Wiśle z ukraińską flagą w dłoniach

„Cecylia Malik wykracza poza ramy sztuki, łącząc aktywizm i naukę, ujmując się za przyrodą i podkreślając nasze zobowiązania jako ludzkości wobec przyrody. Matki Polki na wyrębie, Siostry Rzeki, Warkocze Białki – te akcje są tak czułe, tak dobre, tak piękne i tak mądre i pokazują, jak ważne jest siostrzeństwo” – tak o wykładowczyni z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mówiła Daria Gosek-Popiołek, która nominowała artystkę do nagrody.

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2021 roku, a tytuł przyznaje corocznie prezydent miasta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody za poprzedni rok kalendarzowy. Ustanowienie tej nagrody to „tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć”. W tym roku Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej została przyznana po raz pierwszy.