dr Agnieszka Słaby

Badaczki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie otrzymały stypendium rządu francuskiego na miesięczny pobyt badawczy we Francji w 2022 roku.

Dr Agnieszka Słaby swoje stypendium będzie realizować w Wydziale Historii Uniwersytetu Marca Blocha w Strasburgu. Uczona podejmie zagadnienie kreowania więzi międzypokoleniowych w rodzinach szlacheckich z początku osiemnastego wieku – „Intergenerational relations in the noble family of the Saxon times – the role and tasks of a grandmother in shaping family relations”.

dr Wiktoria Kudela-Świątek

Dr Wiktoria Kudela-Świątek stypendium będzie realizowała natomiast w Centrum Identities, international relations, and civilizations of Europe na paryskiej Sorbonie (SIRICE, Université Panthéon-Sorbonne i Sorbonne Université). Badaczka podejmie zagadnienie funkcjonowania ukraińskiej emigracji w międzywojennej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk skupionych wokół Symona Petlury we Francji. Projekt „The cross-paths of the Ukrainian immigrants in interwar Europe. The French case” zakłada współpracę z francuskimi badaczkami i badaczami tej tematyki skupionymi wokół SIRICE, kwerendy i badania terenowe.

Stypendium skierowane do polskich i zagranicznych badaczy pracujących w polskiej instytucji naukowej, którzy chcieliby prowadzić badania we Francji. O stypendium mogą również aplikować doktoranci związani z polską instytucją, ale nie realizujący aktualnie doktoratu w systemie cotutelle lub codirection z instytucją francuską. Stypendium adresowane jest do wszystkich naukowców pragnących nawiązać współpracę polsko-francuską.