dr hab. Józef Brynkus, prof. UP

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Stan wojenny przyniósł wiele ofiar śmiertelnych, internowania i aresztowania tysięcy osób, a jego długofalowe skutki polityczne i społeczne są wciąż odczuwalne.

Zachęcamy do zapoznania się z cyklem notacji przygotowanych przez Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor „Solidarni Pedagodzy”, w którym prezentowane będą postacie związane z ruchem „Solidarności” oraz ówczesną Wyższą Szkołą Pedagogiczną, dziś Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Cykl otwierają wspomnienia dr. hab. Józefa Brynkusa, prof. UP, w 1981 roku studenta pierwszego roku historii, uczestnika strajku w Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz w Hucie im. Lenina w Krakowie.

Józef Brynkus „Solidarni Pedagodzy”

Notacja powstała w ramach programu „Filmoteka Małopolska” realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.