79. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

11 lutego 2019 r. w głównym gmachu Uniwersytetu Pedagogicznego odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego.

To ogromna przestrzeń niezasłużonej krzywdy. Dlatego o deportowanych w głąb ZSRS trzeba pamiętać – mówili przedstawiciele Związku Sybiraków.

Podczas uroczystości, za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków, nadano Odznaki Honorowe Sybiraka Wojewodzie Małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi, Rektorowi Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Kazimierzowi Karolczakowi, Janinie Bober, Ludmile Dąbrowskiej oraz prof. dr hab. Urszuli Doleżal.

Organizatorami spotkania byli: Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego, Związek Sybiraków Oddział Kraków oraz Małopolski Urząd Wojewódzki.

„Pamięć o wygnańcach trwa” w wieczornym wydaniu Kroniki TVP Kraków