15 stycznia 2018 roku w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbył się Koncert Noworoczny zorganizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

W otoczeniu dziewiętnastowiecznych obrazów i rzeźb zabrzmiały utwory w wykonaniu Chóru Mieszanego EDUCATUS pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Pedagogicznego pod batutą Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęskiej. Nawiązano do kolędy góralskiej i utworów musicalowych. Wykonano poloneza, walca, polkę, marsza. Goście mogli również podziwiać wokalizę z filmu Dziewiąte wrota oraz Moon River z filmu Śniadanie u Tiffany’ego. Po koncercie zebrani mieli okazję obejrzeć zbiory zgromadzone w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. W jednej z największych w Polsce stałych wystaw dziewiętnastowiecznej sztuki zaproszeni goście mogli podziwiać przykłady malarstwa pejzażowego, historycznego i rodzajowego, portretów oraz rzeźb. Uwagę przykuwały między innymi dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Ajdukiewicza, Władysława Podkowińskiego. Spotkanie noworoczne było także okazją do podsumowań, wymiany doświadczeń oraz rozmów o planach na najbliższe miesiące.

Występ był jednym z cyklu noworocznych spotkań JM Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego. Podczas pierwszego tegorocznego koncertu JM Rektor Kazimierz Karolczak inaugurował nowy rok z pracownikami Uczelni. Drugie wydarzenie zgromadziło przedstawicieli nauki, życia społecznego, kulturalnego, biznesu oraz polityki. Ostatni zaplanowany na 19 stycznia 2018 roku koncert JM Rektor zadedykował wszystkim osobom związanym z życiem Uniwersytetu, między innymi doktorantom, studentom oraz absolwentom.

fot. Mateusz Szczypiński, Kamila Dąbrowa