dr hab. Czesław Kłak, prof. UKEN na widowni
fot. Michał Piłat/UMCS

6–8 marca 2024 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło się I Lubelskie Sympozjum Prawa Informatycznego, a w jego ramach międzynarodowa konferencja naukowa „Zawody prawnicze w otoczeniu współczesnych technologii cyfrowych. Wyzwania i dylematy”. Prestiżowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli nauki polskiej z różnych ośrodków naukowych, samorządu radców prawnych i adwokackiego, prokuratorów, sędziów, a także prawników z Korei Południowej, Hong-Kongu, Indii, Azerbejdżanu, Gruzji, Francji, Hiszpanii, Włoch, Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych. Jego organizatorami byli: Katedra Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych UMCS, Instytut Nauk Prawnych UMCS, Wydział Prawa i Administracji UMCS wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Prawników w Brukseli.

Celem konferencji było nie tylko udzielenie odpowiedzi na pytanie o ogólny kształt przeobrażeń cyfrowych w sferze społecznej, ale przede wszystkim przeprowadzenie diagnozy w zakresie aktualnych wyzwań i zagrożeń cyfrowych, jakie stoją przed osobami wykonującymi zróżnicowane zawody prawnicze oraz jakości i zakresu regulacji normatywnej w obliczu zachodzących zmian cyfrowych. W celu zapewnienia najwyższego poziomu umiędzynarodowienia i dywersyfikacji uzyskanych wyników badawczych, do udziału w wydarzeniu zaproszono ekspertów z całego świata. W gronie praktyków znaleźli się adwokaci reprezentujący potężne działy prawne koncernów Mitsubishi Electric US, Inc (USA) oraz Fujitsu Korea Limited (Korea Południowa). Swoimi doświadczeniami obrady wzbogacali praktycy dużych firm prawniczych z Hong-Kongu, Seulu, Texasu, Kalifornii oraz innych podmiotów funkcjonujących w szerokim i zróżnicowanym europejskim otoczeniu prawnym.

dr hab. Czesław Kłak, prof. UKEN podczas swojego wystąpienia
fot. UMCS

Wśród krajowych ekspertów – zaproszonych przez Organizatorów, którzy wygłosili referaty podczas konferencji, znalazł się dr hab. Czesław Kłak, prof. UKEN – kierownik Katedry Prawa Karnego, Kryminologii i Postępowania Karnego oraz Dyrektor Ośrodka Kryminalistyki i Nauk Sądowych UKEN, który (wraz z adw. Beatą Sokołowską) przedstawił wystąpienie „Elektroniczna forma wniosków i innych oświadczeń w polskim procesie karnym”.