Polska Akademia Nauk (logo)

Na inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się 7 marca 2024 roku, prof. dr hab. Paweł Próchniak z Instytutu Filologii Polskiej UKEN został wybrany na przewodniczącego KNoL PAN w kadencji 2024–2027.

Komitet Nauk o Literaturze PAN istnieje od roku 1960 i jest stałym organem Polskiej Akademii Nauk przy I Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN. Komitet pełni funkcje doradcze i opiniodawcze, inspiruje debaty i działania naukowe na forum ogólnopolskim oraz międzynarodowym, a w jego skład wchodzą wybierani przez środowisko literaturoznawcze wybitni badacze reprezentujący uczelnie wyższe oraz instytuty naukowe, a także krajowi członkowie Polskiej Akademii Nauk.

Komitetowi Nauk o Literaturze PAN przewodniczyli dotąd między innymi prof. dr hab. Julian Krzyżanowski, prof. dr hab. Janina Kulczycka-Saloni, prof. dr hab. Alina Nowicka-Jeżowa, prof. dr hab. Małgorzata Czermińska, prof. dr hab. Krzysztof Kłosiński i prof. dr hab. Anna Łebkowska.