prof. dr hab. Andrzej Szczerski podczas wykładu mistrzowskiego
fot. Marcelina Woźnicka

Wykładem mistrzowskim prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie zainaugurowało 6 marca 2024 roku działalność Centrum Badań Muzeologicznych, utworzone w ramach Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN. Centrum nawiązało tego dnia współpracę z największą krajową organizacją zrzeszającą muzealników – Stowarzyszeniem Muzealników Polskich.

Inauguracja działalności Centrum Badań Muzeologicznych, pionierskiej w skali Polski inicjatywy Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN, zgromadziła w Audytorium wielu znakomitych gości – naukowców, muzealników, pracowników instytucji kultury oraz studentów, których powitał w imieniu władz uczelni Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN.

Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN wita gości

zaproszeni goście
fot. Marcelina Woźnicka

Uroczystość z właściwą sobie swobodą i erudycją poprowadził Dyrektor Centrum dr Michał Niezabitowski, który podkreślał obserwowany dynamiczny rozwój muzeów w Polsce, Europie i na świecie, które przyciągają z każdym rokiem coraz więcej zwiedzających i stają się miejscami, w których przeszłość nie tylko spotyka się ze współczesnym odbiorcą, ale i pozwala mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania o teraźniejszość i przyszłość. „Starożytność była cywilizacją aren sportowych, średniowiecze było cywilizacją katedr, czasy nowożytne to cywilizacja fabryk, a współczesność to cywilizacja muzeów. To fenomen, który należy badać” – mówił dr Michał Niezabitowski.

dr Michał Niezabitowski przy mównicy, na pierwszym planie zaproszeni goście
fot. Marcelina Woźnicka

Nad znaczeniem muzeów we współczesnym świecie i społeczeństwie na przykładzie misji i działalności Muzeum Narodowego w Krakowie rozważania snuł w mistrzowskim wykładzie profesor Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, poruszając zagadnienia wyjątkowej roli muzeów, oczekiwań odbiorców, zmiany sposobu patrzenia na eksponaty i tworzenie kolekcji oraz wyzwań stojących przed muzealnikami.

Po wykładzie nastąpiło podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych badań naukowych przez Centrum Badań Muzeologicznych i Stowarzyszenie Muzealników Polskich parafowane przez dr hab. Agnieszkę Chłostę-Sikorską, prof. UKEN, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN oraz Bogdana Kaczmara, Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia.

dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UKEN, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN oraz Bogdan Kaczmar, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia podpisują umowę
fot. Marcelina Woźnicka

Centrum Badań Muzeologicznych zostało utworzone decyzją Rektora UKEN prof. dr. hab. Piotra Borka z dniem 1 lutego 2024 roku.

Wywiad z dr. Michałem Niezabitowskim, Dyrektorem utworzonego w ramach Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN Centrum Badań Muzeologicznych, można przeczytać w lutowym numerze „Serwisu Informacyjnego Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie” (plik pdf, rozmiar 1,1 MB).

galeria zdjęć
relacja z otwarcia Centrum Badań Muzeologicznych na stronie internetowej „Dziennika Polskiego”