Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje 50 000 złotych na dalszy rozwój naukowy. Uniwersytet Łódzki, gdzie narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie.

Nagroda została ustanowiona, by regularnie dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach. Bywa, że wybitne prace z zakresu nauk humanistycznych pozostają niezauważone, podczas gdy ich potencjał naukowy jest ogromny.

Kapitułę nagrody tworzą: prof. Krzysztof Jasiecki, politolog i socjolog SGH i UW; prof. Ryszard Kleszcz, filozof UŁ; prof. Anna Legeżyńska, badaczka literatury UAM; prof. Włodzimierz Nykiel, z Wydziału Prawa i Administracji UŁ, rektor UŁ w latach 2008–2016; prof. Tadeusz Sławek, polonista i anglista UŚ, rektor UŚ w latach 1996–2002; prof. Rafał Stobiecki z Instytutu Historii UŁ; ks. prof. Andrzej Szostek MIC, w latach 1998–2004 rektor KUL, obecnie etyk UMCS i UW oraz prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ (Przewodnicząca).

Prace, które wpływają na konkurs, są dowodem znakomitej kondycji polskiej humanistyki, obrazują jej otwartość, oryginalność, nietuzinkową tematykę badań i formę prezentacji wyników. Ogromnie cieszymy się, że w ciągu tych kilku lat udało nam się pokazać, że polska humanistyka jest widoczną i wartościową częścią światowego dorobku.

Zgłoszenia pochodzą z wielu ośrodków naukowych, wydziałów humanistycznych polskich uniwersytetów i innych uczelni, instytutów PAN oraz wydawnictw. Jesteśmy przekonani, że i w tym roku nadesłane na konkurs prace potwierdzą nasze dotychczasowe refleksje o wysokim poziomie polskiej humanistyki.

Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną pozycję, która została opublikowana w 2021 roku. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października 2022 roku. Autor książki, uznanej przez Kapitułę za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 złotych. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi podczas uroczystej gali.

Prace można zgłaszać do 31 maja 2022 roku na adres: Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź, przesyłając jeden egzemplarz książki wraz ze zgodą wydawcy na wykorzystanie okładki książki oraz jej opisów marketingowych pochodzących z ogólnodostępnych źródeł do celów promocyjno-marketingowych.

Zgodnie z regulaminem konkursu do pracy należy również dołączyć:

• pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej,
  • zgodę autora na zgłoszenie pracy do konkursu, której wzór stanowi załącznik do regulaminu konkursu,
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody na korzystanie z praw autorskich i praw do wizerunku.

Książki można zgłaszać również w formie elektronicznej na adres nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl.

Więcej informacji o konkursie oraz jego regulamin można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego.