Prof. dr hab. Bożena Popiołek podczas konferencji
fot. Marcin Kania

19 lutego 2022 roku podczas Gali Nauki Polskiej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych znalazła się prof. dr hab. Bożena Popiołek z Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Narodowej w Krakowie, którą doceniono za znaczące osiągnięcie w zakresie działalności naukowej.

W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie gratulacje laureatce złożył Rektor prof. dr hab. Piotr Borek.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 roku. Datę obchodów wyznaczono na 19. lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Gala Nauki Polskiej to najważniejsze święto świata nauki i szkolnictwa wyższego. Minister Przemysław Czarnek ogłaszając listę wyróżnionych podkreślał: „Rola nauki w tworzeniu fundamentów polskiego potencjału rozwojowego jest nie do przecenienia, a działalność naukowa stanowi niezwykle cenny wkład w zasób wiedzy całej ludzkości”.

Gala z okazji Dnia Nauki Polskiej na kanale Ministerstwa Edukacji i Nauki w serwisie YouTube (wywiad prof. dr hab. Bożena Popiołek w 1:28:12)