naukowczyni podczas pracy w laboratorium

Do 18 marca 2022 roku trwa nabór wniosków w programie „Społeczna odpowiedzialność nauki”. O środki w programie mogą się ubiegać podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz inne jednostki organizacyjne działające na rzecz upowszechniania nauki.

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.

Program składa się z dwóch modułów: „Popularyzacja nauki i promocja sportu” oraz „Wsparcie dla bibliotek naukowych”.

W ramach modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” wspierana będzie realizacja projektów polegających na: popularyzacji osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych oraz na promocji nauki; organizacji przedsięwzięć ukazujących w przystępny sposób przydatność wiedzy naukowej; organizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej; organizacji przedsięwzięć promujących i wspierających sport akademicki; popularyzowaniu innowacyjnych rozwiązań w nauce i szkolnictwie wyższym.

W ramach modułu „Wsparcie dla bibliotek naukowych” wspierana będzie natomiast realizacja projektów polegających na utrzymaniu zasobów bibliotecznych o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa, ich opracowywaniu oraz udostępnianiu w postaci elektronicznej.

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu który okres realizacji nie przekracza 24 miesięcy; który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa; którego koszty pośrednie nie przekraczają dziesięciu procent kosztów bezpośrednich realizacji projektu.

Wysokość środków finansowych w ramach każdego z modułów wynosi: od dwudziestu tysięcy złotych do miliona złotych – dla projektów realizowanych w ramach modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” oraz od dwudziestu tysięcy złotych do dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych – dla projektów realizowanych w ramach modułu „Wsparcie dla bibliotek naukowych”, przy czym nie może ona przekraczać dziewięćdziesięciu procent kosztów realizacji projektu.

Nabór wniosków w ramach programu trwa od dnia 1 lutego do dnia 18 marca 2022 roku. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.