Punkt informacyjno-konsultacyjny Centrum wiedzy o dostępności (logo)

Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasady projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku to jednostka wspierająca stosowanie i upowszechnianie zasad projektowania uniwersalnego – projektowania nastawianego na dostępność, podnoszenie kompetencji kadr uczelni oraz partnerów, a także współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Punkt informacyjno-konsultacyjny Centrum (PIK) powstał w ramach projektu „Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku”, współfinansowanego prze Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Liderem projektu została Politechnika Opolska, natomiast jego partnerami Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Politechnika Krakowska. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zorganizował i udostępnia dla podmiotów zewnętrznych punkt informacyjno-konsultacyjny (PIK) w zakresie dostępności i projektowania uniwersalnego. Powstanie punktu jest odpowiedzią na potrzebę wynikającą z konieczności zapewnienia dostępności w drodze uniwersalnego projektowania przedmiotów codziennego użytku dla osób z niepełnosprawnościami.

Punkt informacyjno-konsultacyjny Centrum wiedzy o dostępności otwarty jest w każdy czwartek (z wyjątkiem dni świątecznych) w godzinach 12.00–15.00 (ul. Podbrzezie 3, Kraków, pok. 0.5 – po wcześniejszym zapisie: projekt.uniwersalny@up.krakow.pl).

Eksperci z Uniwersytetu Pedagogicznego:

• Malwina Antoniszczak – pomoce i ścieżki dotykowe dla osób z dysfunkcją wzroku, tyflografiki, opisy brajlowskie, wytyczne dostępności;
  • dr Lech Kolasiński – projektowanie tyflografik zgodnych z komunikacją wizualną instytucji i przestrzeni, plany wypukłe, adaptacje dzieł sztuki, oznaczenia brajlowskie;
  • dr Monika Natkaniec-Papp – konsultacja w zakresie projektowania wnętrz pod kątem ergonomii, układu funkcjonalno-przestrzennego i materiałów wykończeniowych dla osób ze zróżnicowanymi niepełnosprawnościami;
  • dr Marcin Nowak – konsultacja w zakresie funkcji obiektów i ich przystosowania dla osób starszych z dysfunkcjami mentalnymi;
  • Anna Węgrzyniak – projektowanie uniwersalne oraz dla osób starszych;
  • dr hab. Alicja Panasiewicz, prof. UP – projektowanie uniwersalne, dostępność przestrzeni;
  • dr Franciszka Jagielak – projektowanie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z niepełnosprawnością.

Fundusze Europejskie, Unia Europejska (loga), Rzeczypospolita Polska (flaga)
„Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.