łańcuch rektorski
fot. Marcelina Woźnicka

Zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowej „«Cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…) to wszystko jest rzeczą edukacji …» Rozważania o polskiej edukacji w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej”, która odbędzie się 16–17 października 2023 roku.

Konferencję otworzy Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek. Wśród referentów znaleźli się między innymi: Sekretarz Stanu prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki (Ministerstwo Edukacji i Nauki), prof. Denys Svyrydenko (Narodowy Uniwersytet im. M.P. Dragomanowa w Kijowie), prof. Vira Korniat (Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie), prof. Ivan Riabchyi (Narodowy Uniwersytet im. M.P. Dragomanowa w Kijowie), prof. dr hab. Dariusz Rott (Uniwersytet Śląski w Katowicach), prof. dr hab. Roman Pelczar (Uniwersytet Rzeszowski), prof. dr hab. Tomasz Szemberg (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), dr hab. Katarzyna Dormus, prof. UKEN (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie).

Pierwszego dnia prelegenci będą obradować w Auli Głównej (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Podchorążych 2), drugiego – w Audytorium (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Podchorążych 2).

program konferencji (plik pdf, rozmiar 464 KB)

Organizatorzy za cel postawili sobie dyskusję nad polską oświatą w kategoriach: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wystąpienia, których będzie można wysłuchać obejmą następujące obszary tematyczne: dzieło Komisji Edukacji Narodowej w recepcji kolejnych pokoleń; rolę edukacji w okresach przełomowych w dziejach państwa i narodu; edukację jako drogę do politycznej i moralnej odnowy narodu; modele kształcenia nauczycieli w zmieniającej się rzeczywistości politycznej, społecznej i narodowej; przemiany modelu szkoły i nauczania; osiągnięcia polskiej dydaktyki; uwarunkowania rozwoju współczesnej edukacji; potrzeby i wyzwania edukacji w kontekście przyszłości oraz wkład polskiej edukacji w europejski dorobek cywilizacyjny.

Wydarzenie towarzyszy obchodom 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.