uczestnicy spotkania
fot. 6 BPD

6 listopada 2023 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli 6 Brygady Powietrznodesantowej ze studentami poświęcone możliwości pełnienia przez nich służby w ramach Aktywnej Rezerwy.

Na początku spotkania kustosz Muzeum Brygady Jacek Dziedzic zaprezentował zebranym studentom historię, strukturę i zadania 6 BPD. Następnie szef sztabu Brygady ppłk Maciej Goc omówił zasady pełnienia Aktywnej Rezerwy w 6 BPD, w tym możliwość odbycia szkolenia podstawowego oraz zajęć specjalistycznych (żołnierze Aktywnej Rezerwy będą mogli wziąć udział w specjalistycznym szkoleniu bojowym, na przykład taktycznym, ogniowym, medycznym, inżynieryjno-saperskim czy spadochronowym). Spotkaniu towarzyszył pokaz broni i wyposażenia wojskowego, przygotowany przez 6 batalion dowodzenia.

W wydarzeniu wzięli udział głównie studenci kierunków bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo międzynarodowe. Część z nich już teraz zadeklarowała chęć odbycia szkolenia wojskowego w trakcie trwania studiów.

Organizacja spotkania była możliwa dzięki nawiązanej przez Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz 6 Brygadę Powietrznodesantową współpracy, która ma na celu między innymi promocję postaw proobronnych i patriotycznych w środowisku akademickim.