Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek
fot. Marcin Kania

Szanowni Państwo Pracownicy, Doktoranci i Studenci Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
rozpoczynamy dziś nowy rok akademicki 2023/2024. To dla nas wszystkich wyjątkowy moment, w którym planujemy działania naukowe, edukacyjne i organizacyjne na najbliższe miesiące. Wierzymy, że ten czas dobrze wykorzystamy – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym.

W bieżący rok akademicki nasz uniwersytet wchodzi z nową nazwą: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. To już kolejne przeobrażenie uczelni – za każdym razem świadczyło ono o rozwoju naszej Alma Mater. Tak było, gdy stawaliśmy się w 1999 roku Akademią Pedagogiczną, a w 2008 roku Uniwersytetem Pedagogicznym. Tak jest i teraz. W ostatnich latach Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie dynamicznie się rozwija. Nasza oferta edukacyjna obejmuje dziś blisko 80 kierunków studiów z ponad dwudziestu dyscyplin naukowych i artystycznych. Pracujemy cały czas nad poszerzeniem oferty kształcenia. Pracownicy osiągają znaczące sukcesy zawodowe, co znajduje przełożenie na wysoką ocenę uniwersytetu. W wyniku przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017–2021 dyscyplin prowadzonych przez nasz uniwersytet nadano kategorię A trzem dyscyplinom, a kategorię B+ siedemnastu dyscyplinom.

Nowa nazwa oddaje wszechstronność kompetencyjną uczelni. Jestem przekonany, że przyczyni się ona do wzmocnienia marki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej i że doceni to nasza społeczność akademicka. Zmiana nazwy nie oznacza, że zapominamy o korzeniach – o pedagogice. Będziemy bowiem nadal kształcić kolejne pokolenia nauczycieli, przygotowując ich do pracy z dziećmi i młodzieżą. Na tym polu mamy ugruntowaną pozycję. Patronat Komisji Edukacji Narodowej, której 250. rocznicę powstania obchodzimy w roku bieżącym, także nas do tego zobowiązuje.

Szczególnie chcę powitać nowych członków społeczności – studentów pierwszego roku, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem akademickim. Ufam, iż z pomocą wykładowców będzie to dla Was piękna i owocna podróż. Cieszę się, że w tym roku ponad 8,5 tysiąca studentów rozpocznie studia na pierwszym roku na wszystkich rodzajach studiów. Dziękuję, że wybraliście naszą uczelnię i zaufaliście marce i doświadczeniu zespołu nauczycieli. Wierzę, że każdego dnia będziecie coraz mocniej się integrować i staniecie się najlepszymi ambasadorami Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Korzystając z okazji, zapraszam Was na spotkanie z kolegium rektorskim, które organizujemy 5 października br. w Auli Głównej.

Życzę Państwu na rok akademicki 2023/2024 wielu sił, nadziei, dobrych i odważnych decyzji, optymizmu i realizacji wszystkich planów oraz zamierzeń. Niech ten rok przyniesie Państwu wiele powodów do satysfakcji.

Prof. dr hab. Piotr Borek
Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie