trzech żołnierzy; tekst: mój pomysł na siebie, #legiaakademicka, adres www i sociale projektu

Za nami VI edycja ochotniczego szkolenia studentów, które odbyło się w ramach Legii Akademickiej. W tym roku Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie był jedyną uczelnią w Małopolsce, która realizowała projekt.

Tegoroczna edycja odbyła się w zmienionej formule: do programu mogli przystąpić studenci i absolwenci, którzy posiadali już status żołnierzy rezerwy. Zgodnie z programem szkolenia w trakcie kursu przygotowywali się oni do praktycznego dowodzenia drużyną, w tym: w podstawowych rodzajach działań bojowych (obronie, natarciu), organizacji zabezpieczenia bojowego, bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką oraz amunicją (w tym granatami ręcznymi i niektórymi minami), kształtowania cech przywódczych, prowadzenia szkolenia w roli instruktora, realizacji podstawowych zadań w garnizonie. Po ćwiczeniach w jednostce wojskowej i zdaniu egzaminu podoficerskiego otrzymają oni stopień kaprala rezerwy.

Do szkolenia na naszej uczelni przystąpiło w tym roku 35 studentów, z czego większość ukończyła je z wynikiem pozytywnym i złożyła wnioski o powołanie na ćwiczenia wojskowe w wakacje. Byli to studenci zarówno Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, jak i innych szkół. Naszym Absolwentom życzymy żołnierskiego szczęścia.

Studentów zainteresowanych kursem w roku akademickim 2023/2024 zachęcamy do odbycia wcześniej szkolenia podstawowego (na przykład w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej) i uzyskania statusu żołnierza rezerwy, co umożliwi kontynuację służby w ramach Szkoły Legii Akademickiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Projekt Legia Akademicka jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.