abstrakcyjna grafika promująca Międzynarodowy Konkurs Plakatu LemLand 2021

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. W roku 2021 wypada setna rocznica urodzin (i 15. śmierci) największego polskiego pisarza gatunku science fiction. Rok 2021 jest także czasem szczególnym dla naszego uniwersum ze względu na trwającą walkę z pandemią wirusa SARS-CoV-2 i postępujące w szybkim tempie zmiany cywilizacyjne. Stanisław Lem był człowiekiem o ponadprzeciętnej inteligencji oraz wyjątkowym wizjonerem. W swoich książkach napisanych jeszcze w dwudziestym wieku Lem przewidział powstanie wielu funkcjonujących obecnie urządzeń, jak chociażby audiobooków i e-booków. Pisał też wiele na temat różnorakich form inteligencji, między innymi maszyn, jak w powieści „Niezwyciężony” (1964), oraz inteligentnego oceanu w powieści „Solaris” (1961). Lem podejmował również problematykę zmian kulturowych generowanych przez rozwój technologii, np. w powieści „Powrót z gwiazd” (1961).

Konkurs LemLand 2021 ma na celu przede wszystkim popularyzację osoby samego Stanisława Lema i jego twórczości. A więc tematyka plakatów może odnosić się bezpośrednio do postaci Autora – plakaty w formie hołdu jego twórczości – Hommage à Stanisław Lem, jego literatury i jej adaptacji – filmów, spektakli oraz do kontekstów naszej przyszłości. Pytania o charakter i tempo zmian naszej rzeczywistości w wyniku działania technologii, a także pytania o kulturotwórczą rolę technologii są również pożądanymi tematami prac konkursowych.

Warunki techniczne

• Każda praca powinna zostać wysłana w dwóch formatach: jeden do druku, drugi do wyświetlania na ekranach
  • Wymagania techniczne wersji drukowanej: format JPG lub PDF, CMYK, 100x70 cm, 200 DPI, maksymalny rozmiar pliku: 10 Mb, orientacja pionowa, nazwa pliku: Country_Name_Surname_Poster-Title_print
  • Wymagania techniczne wersji do wyświetlania na ekranach: JPG or PNG, RGB, maksymalnie 3840 pikseli na dłuższym boku, maksymalny rozmiar pliku: 10 Mb, orientacja pionowa, nazwa pliku: Country_Name_Surname_Poster-Title_screen
  • Termin nadsyłania prac: 1 lipca 2021 roku

Formularz zgłoszeniowy

Prace w wersji cyfrowej należy wysłać przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.lemland2021.pl. Maksymalna liczba prac nadesłanych przez jednego uczestnika / studio projektowe / zespół to 3 plakaty. Plakaty, które nie będą spełniały warunków technicznych nie będą brały udziału w konkursie.

Wystawy

Pierwsza, przedpremierowa wystawa będzie miała miejsce na 5. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach, w kwietniu lub maju 2021 roku. Prezentacja w ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki będzie miała postać cyfrową – wybrane prace będą eksponowane na wyświetlaczach cyfrowych. Przewidywana liczba uczestników: 100.

Druga, oficjalna wystawa odbędzie się w Dydo Poster Gallery w Krakowie, przy ulicy Focha 1. Prezentowane będą wydrukowane plakaty. Termin wystawy: wrzesień 2021 roku. Przewidywana liczba uczestników: 50.

Preselekcyjne Jury

Stefan Lechwar, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska
Natalia Dydo, Dydo Poster Gallery, Polska
Marcin Klag, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Polska
Michał Kacperczyk, Akademia Sztuki w Szczecinie, Polska
Marcin Urbańczyk, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
Martin Liu, China Europe International Design Culture Association, Belgia
Marek Sibinský, Uniwersytet Ostrawski, Czechy
Liang Zhe, Zhengzhou University of Light Industry, Chiny
Łukasz Kliś, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska

Główne Jury

Chang Sik Kim, San José State University, USA
Oleg Veklenko, Kharkiv State Academy of Design and Arts, Ukraina
Peter Javorik, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Polska
Byoung Il Sun, Namseoul University, Korea Południowa
Alexey Lysogorov, American University of Central Asia, Kirgistan
Rikke Hansen, Syddansk University, Dania

Uczestnicy

Konkurs jest otwarty dla artystów i projektantów z całego świata. W konkursie mogą również brać udział studenci kierunków artystycznych i projektowych. Organizatorzy nie pobierają opłat za uczestnictwo (udział w konkursie jest bezpłatny).

Nagrody

W konkursie przyznane będą 1., 2. i 3. miejsce. Przyznane będą również trzy wyróżnienia. Nagrodzeni otrzymają wydrukowane dyplomy. Wszyscy artyści, którzy zostaną zakwalifikowani do wystawy otrzymają certyfikat uczestnictwa w formie pliku cyfrowego w formacie pdf.

Wszelkie postanowienia mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią SARS-Cov-2.

Kurator konkursu
Marcin Urbańczyk, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Uniwersytet Śląski