uśmiechnięty student w czarnej marynarce

Zapraszamy na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku kryminalistyka.

W trakcie studiów na kierunku kryminalistyka student pogłębi wiedzę pozwalającą zrozumieć zjawiska społeczne – zwłaszcza te, określone jako kryminalne, związane z przestępczością. Będzie miał rozległą wiedzę o prawie karnym, prawie policyjnym i innych służb mundurowych, jak również o biologicznych i psychologicznych podstawach funkcjonowania człowieka i mechanizmach jego zachowań, a także o kryminalistyce, kryminologii, wiktymologii i polityce kryminalnej. Pozna metody popełniania przestępstw, metody ścigania oraz metody profilaktyczne. Student będzie potrafił zastosować różnorodne metody i techniki w procesie weryfikacji hipotez badawczych dotyczących między innymi techniki i taktyki kryminalistycznej. Nauczy się także analizować uwarunkowania przestępczości, ryzyka wiktymizacyjnego oraz diagnozowania trendów przestępczości. Zyska umiejętność analizy zależności między funkcjonowaniem instytucji publicznych i społecznych, przy uwzględnieniu czynników psychologicznych, socjologicznych, gospodarczych, politycznych, a także umiejętność identyfikowania oraz samodzielnego rozwiązywani problemów teoretycznych i praktycznych leżących w obszarze zainteresowania kryminalistyki, kryminologii i prawa karnego. Nabędzie umiejętność pracy podczas poszczególnych czynności śledczych. Absolwent będzie potrafił wiązać instytucje prawa karnego procesowego z podstawowymi czynnościami kryminalistycznymi. Pozna podstawowe zagadnienia pracy operacyjnej. Zdobytą wiedzę będzie potrafił skutecznie wykorzystywać w pracy zawodowej i naukowej, przy działaniu na rzecz środowiska lokalnego, projektowaniu inicjatyw na płaszczyźnie prewencji przestępczości oraz w zakresie działań na rzecz ochrony jednostek i grup osób przed zagrożeniami społecznymi i środowiskowymi.

Wybrane przedmioty na studiach

Ekspertyza sądowa
Prawa i wolności człowieka i obywatela
Argumentacja prawnicza
Psychologia penitencjarna
Prawo karne gospodarcze
Czynności procesowo-kryminalistyczne
Opiniowanie sądowo-psychiatryczne
Prawo dowodowe
Socjologia kryminalistyczna

Po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku kryminalistyka, absolwent będzie gotów do podejmowania wielu ról zawodowych, w takich instytucjach jak: Policja, Prokuratura, Służba Więzienna i kuratorska, Służba Celno-Skarbowa, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Państwowa Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz inne instytucje rządowe, samorządowe i pozarządowe. Absolwent będzie posiadał kompetencje zawodowe pozwalające na podjęcie pracy kryminalistyka, a także specjalisty, znajdującego zatrudnienie w pionach operacyjnych oraz dochodzeniowo-śledczych organach ścigania, wymiaru sprawiedliwości. Absolwent już zatrudniony w tego rodzaju instytucjach będzie miał ułatwiony dalszy przebieg kariery zawodowej.

Planowany czas uruchomienia kierunku to rok akademicki 2022/2023 (pod warunkiem otrzymania zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki).