budynek Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych
fot. Marcelina Woźnicka

Z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej każdy pracownik Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej otrzyma jednorazowe dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 1180 złotych brutto. Jest to możliwe dzięki przyznaniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zwiększenia subwencji na rok 2023 o kwotę 2 059 300 złotych. Wypłata środków nastąpi już 13 października 2023 roku.

27 września 2023 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało komunikat o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2023. Minister Edukacji i Nauki dokonał podziału 185 794 000 złotych, które przyznano uczelniom w formie zwiększeń wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego. Przyznane środki stanowią odpowiednik nagród jednorazowych przewidzianych dla pracowników sektora publicznego oraz systemu oświaty z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej. Łącznie zwiększenie subwencji otrzymało 99 uczelni, a obliczenia przyznanej kwoty dokonano w oparciu o proporcję liczby pracowników w przeliczeniu na pełne etaty w poszczególnych uczelniach według stanu na 30 czerwca 2023 roku Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie otrzymał zwiększenie w wysokości 2 059 300 złotych.

Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek zaproponował związkom zawodowym działającym na uczelni zawarcie porozumienia zgodnie z którym jednorazowe dodatkowe wynagrodzenia zostanie wypłacone wszystkim pracownikom Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zatrudnionym na dzień 30 września 2023 roku. Wynagrodzenie przysługuje pracownikom w jednakowej wysokości, tj. 1180 złotych brutto, proporcjonalnie do wymiaru etatu z zastrzeżeniem, że pracownik może otrzymać maksymalnie jedno dodatkowe wynagrodzenie. Wynagrodzenie nie przysługuje pracownikom przebywającym na urlopie bezpłatnym i wychowawczym oraz tym, których wynagrodzenia finansowane są ze środków projektów naukowych oraz funduszy Unii Europejskiej i funduszy międzynarodowych.

Środki trafią na konta pracowników uczelni tuż przed Dniem Edukacji Narodowej, 13 października 2023 roku.