baner konferencyjny

Grupa uniwersytetów, instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych z 3SI i krajów stowarzyszonych tworzy Sieć Współpracy Kulturalnej Inicjatywy Trójmorza. UKEN pełni w tym przedsięwzięciu rolę inicjatora i podmiotu integrującego działania partnerów. 3SICCN oficjalnie rozpoczyna działalność 10 kwietnia 2024 roku w Wilnie. Akt podpisania wielostronnego porozumienia i konferencja „Obszar współpracy kulturalnej 3SI. Sztuka i nauka, polityki publiczne, edukacja i biznes” odbywają się w ramach Szczytu Inicjatywy Trójmorza jako wydarzenie towarzyszące Forum Biznesu Trójmorza Wilno 2024. Gospodarzami wydarzenia będą litewscy partnerzy projektu: Uniwersytet Witolda Wielkiego, Akademia Edukacji oraz Wileńska Akademia Sztuki.

3SICCN to grupa instytucji kultury, muzeów, galerii, uczelni artystycznych oraz stowarzyszeń artystów i krytyków sztuki podejmujących współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza. Partnerzy chcą się wzajemnie wspierać w prowadzeniu badań nad kulturą i sztuką. Pracują nad wspólną organizacją cyklicznego Festiwalu Sztuki Trójmorza, który rozpocznie się w 2025 roku jako biennale odwiedzające różne lokalizacje regionu. Ten poziom współpracy ma wspierać integrację społeczeństw regionu i pomóc im dostrzec wartość różnorodności kulturowej i wspólnej tożsamości. Ma być też platformą wypowiedzi artystycznej na najbardziej aktualne tematy współczesności. Inicjatywa ma charakter otwarty i policentryczny, działa w duchu pluralizmu, wzajemnej ciekawości i przyjaźni. Kluczowa dla projektu jest perspektywa Unii Europejskiej i logika spójności strukturalnej UE. Ważne jest również, aby partnerzy prowadzili badania prowadzące do doskonalenia polityk edukacyjnej i kulturalnych oraz usług publicznych związanych z kulturą w poszczególnych krajach. 3SICCN rozumie sferę nauki i sztuki, designu, edukacji i przemysłów kreatywnych nie tylko jako przestrzeń dyplomacji publicznej, ale także jako ważny sektor gospodarki regionu, silnie wpływający na życie obywateli i obejmujący znaczny wolumen finansowy.

Członkowie założyciele

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Kraków, Polska), Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej MNAC (Bukareszt, Rumunia), Slovak Natinal Gallery (Bratysława, Słowacja), Galeria Petera Michala Bohúň na Liptowie (Liptowski Mikulasz, Słowacja), Ołomunieckie Muzeum Sztuki – Środkowoeuropejskie Forum (Ołomuniec, Czechy), Muzeum Fotografii MUFO w Krakowie (Kraków, Polska), Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków, Polska), Fundacja Sztuki Trójmorza (Kraków, Polska), Galeria acb (Budapeszt, Węgry), < rotor > Centrum Sztuki Współczesnej (Graz, Austria), AICA International (Paryż, Francja), Uniwersytet Vytautasa Magnusa, Akademia Edukacyjna (Wilno, Litwa), Wileńska Akademia Sztuki (Wilno, Litwa), Kijowski Narodowy Uniwersytet Technologii i Projektowania (Kijów, Ukraina), Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych (Lwów, Ukraina), Ateńska Szkoła Sztuk Pięknych (Ateny, Grecja)

Harmonogram wydarzeń

10 kwietnia 2024, godzina 13.00
Aula Akademii Pedagogicznej Uniwersytetu Witolda Magnusa
T. Ševčenkos g. 31, Wilno
Konferencja „Obszar Współpracy Kulturalnej 3SI. Sztuka i nauka, polityki publiczne, edukacja i biznes”

Otwarcie

• Gediminas Varvuolis, Ambassador at large for connectivity, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej,
  • Mindaugas Nefas, Wicekanclerz Uniwersytetu Witolda Wielkiego (Wilno/Kowno, Litwa),
  • Łukasz Murzyn, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Kraków, Polska), Prezes Zarządu Fundacji Sztuki Trójmorza

Uczestnicy konferencji

• Calin Dan, dyrektor generalny Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej MNAC (Bukareszt, Rumunia),
  • Alexandra Tamásová, Kuratorka kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej, Słowacka Galeria Narodowa (Bratysława, Słowacja),
  • Barbora Kundračíková, Kierownik Zbiorów Sztuki Współczesnej-SEFO, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu – Forum Środkowoeuropejskie (Ołomuniec, Czechy),
  • Dominik Kuryłek, Główny kurator Muzeum Fotografii MUFO w Krakowie (Kraków, Polska),
  • Aldona Mikulska, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków, Polska),
  • Ivan Gryshchenko, Rektor Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologii i Projektowania (Kijów, Ukraina),
  • Vera Mlechevska, Prezydent AICA Bułgaria (Sofia, Bułgaria),
  • Yaryna Szumska, Katedra Praktyk Sztuki Współczesnej, Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych (Lwów, Ukraina) / Stowarzyszenie Artystyczne „NURT” (Lwów, Ukraina),
  • Jadwiga Husarska, Andrzej Sobina, Husarska, Studio projektowe (Kraków, Polska)

Prowadząca

Barbara Nałęcz-Nieniewska, Klub Jagielloński (Warszawa, Polska)

Po konferencji nastąpi uroczyste podpisanie umowy ustanawiającej Sieć Współpracy Kulturalnej Inicjatywy Trójmorza. Wydarzeniu towarzyszy także wizyta w Wileńskiej Akademii Sztuki oraz dwa akcenty artystyczne: projekcja filmu „ALTER EGO” w reżyserii Weroniki Plińskiej i Igora Kaweckiego o działaniach streetartowych prof. dr. hab. Piotra Jargusza i Angeliki Wojas oraz zwiedzanie wystawy „R. BART CODE 2024 02 22-04 11” autorstwa prof. Ričardasa Bartkevičiusa w Galerii-muzeum Vidmantas Martikonis „Autoportretas” w Wilnie.

więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Sztuki Trójmorza