Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w Ambasadzie RP w Pradze

7–10 marca 2024 roku Orkiestra Kameralna oraz Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie gościły w Pradze.

7 marca 2024 roku Orkiestrę Kameralną Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie można było usłyszeć w Ambasadzie RP w Pradze. Koncert towarzyszył obchodom 290. rocznicy śmierci związanego z Pragą polskiego kompozytora i kapelmistrza Katedry Wawelskiej Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Tego wieczoru w zabytkowych wnętrzach rozbrzmiały utwory Gorczyckiego, Mozarta i Vivaldiego. Publiczność wysłuchała między innymi Poloneza balowegoCompletorium Gorczyckiego, Symfonii 25. Mozarta oraz Miserere Zelenki w brawurowym wykonaniu Orkiestry Kameralnej UKEN. Bohaterami i solistami tego wieczoru byli: Anna Gaweł, Klaudia Gawronek, Laura Jastrzębska (flet), Rafał Krzesiwo (trąbka), Agnieszka Kucała (skrzypce), Aleksander Mocek (organy/klawesyn), Iga Nęcka (sopran). Organizatorami wydarzenia był Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Ambasada RP w Pradze.

8 marca 2024 roku praska publiczność miała natomiast przyjemność wysłuchać uniwersyteckich orkiestr w utworach Bacha, Gorczyckiego, Zelenki i Mozarta w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej. Gotyckie wnętrza tego dnia wypełniły dźwięki skrzypiec (Agnieszka Kucała), klawesynu i organ (Aleksander Mocek), a zachwyt publiczności wzbudziła Iga Nęcka (sopran).

Orkiestry wystąpiły pod batutą dr hab. Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęski, dyrygent i organizatorki całego przedsięwzięcia.