fot. Katarzyna Rainka/Fundacja dla Kina

Nagroda im. Bolesława Michałka jest przyznawana przez miesięcznik „Kino” od 1997 roku. Trafia ona do autora najlepszej w roku, zdaniem jury, książki o tematyce filmowej. W 2023 roku jej laureatką ogłoszono dr hab. Patrycję Włodek, prof. UKEN (Instytut Filologii Polskiej). Otrzymała ją za książkę „Wszystko noir? O inspiracjach i wariantach – życie po życiu filmu noir” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie).

Dr hab. Patrycja Włodek, prof. UKEN podczas uroczystej gali z czekiem w dłoniach i Maciejem Musiałowskim
fot. Katarzyna Rainka/Fundacja dla Kina

Do Nagrody Michałka – poza nagrodzoną – były również nominowane książki: „Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce” Mirosława Filiciaka i Patryka Wasiaka (Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk) oraz „Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali” Grażyny Świętochowskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego).

O tym, komu w tym roku dostał Nagrodę Michałka zadecydowali jurorzy: prof. Iwona Kurz – laureatka Nagrody im. Bolesława Michałka, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW, dr Karolina Kosińska – laureatka Nagrody im. Bolesława Michałka, redaktorka naczelna „Kwartalnika Filmowego” Tadeusz Sobolewski – laureat Nagrody im. Bolesława Michałka, dr Mateusz Werner – redaktor naczelny miesięcznika „Twórczość” oraz Adriana Prodeus z redakcji miesięcznika KINO.