Jakub Gajda podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2023
fot. Marcelina Woźnicka

27 listopada 2023 roku jury pod przewodnictwem Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyny Pluteckiej, prof. UKEN przyznało tytuł „Studenta Listopada” Jakubowi Gajdzie.

Jakub Gajda jest studentem II roku inżynierii bezpieczeństwa (studia II stopnia, stacjonarne). Interesuje się fizyką ciała stałego, a w szczególności próżniowymi metodami badawczymi i technikami wysokiej próżni. Najbardziej zajmującymi dla Jakuba metodami badawczymi są Spektrometria Mas Jonów Wtórnych (SIMS) oraz metoda epitaksji z wiązek molekularnych (MBE) i wytwarzane za jej pomocą materiały szerokoprzerwowe do zastosowań w przemyśle elektronicznym i półprzewodnikowym. Praca w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w 2023 roku (Oddział Fizyki i Technologii Nanostruktur Półprzewodników Szerokoprzerwowych) pomogła mu rozwijać swoją pasję. Obecnie konstruuje własne stanowisko próżniowe z pompą dyfuzyjną, przy pomocy której chciałby naparowywać termiczne warstwy metali na materiały ceramiczne i badać ich właściwości. Jakub Gajda należy do Polskiego Towarzystwa Próżniowego, aktywnie działa w Samorządzie Studentów i jest przewodniczącym Instytutowej Rady Samorządu Studentów w Instytucie Nauk Technicznych. Poza nauką, jego największą pasją jest kolekcjonowanie i renowacja zabytkowych, lampowych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Każdy z nich Jakub poddaje rekonstrukcji – wykonuje prace stolarskie, naprawia części elektroniczno-mechaniczne oraz przywraca pełną sprawność urządzeniu.

Jakub Gajda Studentem Listopada 02

jeden z telewizorów Jakuba

Jakub Gajda podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2023

Wybrane osiągnięcia

• przygotowanie stanowiska pokazowego na Małopolską Noc Naukowców 2022 i 2023 w Instytucie Nauk Technicznych (wrzesień 2022 i 2023 roku)
  • odbycie praktyk przeddoktorskich i praca w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie (czerwiec–lipiec 2023 roku)
  • współautorstwo artykułu „Thickness measurements of coatings made of insulation materials” w Przeglądzie Elektrotechnicznym (2023 rok)
  • udział w VIII Kongresie Polskiego Towarzystwa Próżniowego i współautorstwo plakatu „Operowanie wiązką elektronów emitowaną z powierzchni zimnej katody” (6–7 lipca 2022 roku)
  • członek projektu badawczego „Badanie materiałów bezołowiowych o strukturze perowskitu” (od stycznia 2022 roku)
  • współorganizacja seminarium „Metody próżniowe w badaniu materiałów inżynierskich” zorganizowanego w Instytucie Nauk Technicznych (czerwiec 2022 roku)
  • nagroda Rektora za działalność organizacyjną w roku akademickim 2021/2022;
  • staż naukowo-badawczy (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniczny) (lipiec 2021 roku i luty 2022 roku)
  • uzyskanie stypendium Rektora w roku akademickim 2022/2023.

Przypominamy, że zgłoszenia do konkursu „Student Miesiąca” i „Student Roku” przyjmowane są do 20. dnia każdego miesiąca. Zdobywcy tytułu Studenta Miesiąca, zgodnie z regulaminem, otrzymają nagrodę 1000 złotych (brutto), natomiast zdobywca tytułu Studenta Roku otrzyma nagrodę 4000 złotych (brutto).

Student, który zgłosił swoją kandydaturę do konkursu, lecz nie otrzymał tytułu Studenta Miesiąca przyznawanego przez komisję, może ponownie zgłosić swoją kandydaturę do konkursu w następnym miesiącu (nie musi wówczas ponownie składać formularza z zaświadczeniami, wystarczy, że złoży pisemne oświadczenie, iż chce, aby wzięto pod uwagę jego kandydaturę w następnym miesiącu).